HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Amerika’da Bi’ İlk Beş Vakit Ezan

Ezan, biz Müslümanlar için namaza, kurtuluşa bir davettir. Müslüman bölgelerdeki günün namaz saatleri için belirlenmiş beş vaktinde bu davete şahitlik ederiz. Genel olarak Müslüman ülkelerde bu durum normal bir şekilde işlerken Müslümanların azınlık olarak yaşadığı Avrupa, Amerika gibi Batı bölgelerinde İslam’ın toplum yaşantısında yer almasıyla ilgili bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Bu uygulamalara örnek olarak ezanın tüm vakitler için okunamamasını gösterebiliriz. Fakat aldığımız heyecan verici haberlere göre bu kısıtlama aşılmaya başlandı ve Amerika’da beş vakit ezan artık en büyük şehirlerinden biri olan Minneapolis’te, tüm vakitlerde Müslümanları namaza davet edecek.

Minneapolis Kent Konseyi‘nde perşembe günü düzenlenen toplantıda Müslümanların her zaman ezan çağrısının yayınlanmasına izin vermek için oylama yapıldı. Bunu düzenleyen ve kararın olumlu sonuçlandığı ilk büyük Amerikan şehri oldu. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi‘nin Minnesota bölümünün icra direktörü Jaylani Hussein Minneapolis’teki eylemin dünyaya “din özgürlüğü üzerine kurulmuş bir ulusun sözünü yerine getirdiğini” gösterdiğini söyledi.

Yıllarca Süren Çabanın Sonuçları

Yıllardır Minneapolis’te daha fazla ezan duyulması için gösterilen çaba, Ramazan ayında yapılan oylamayla taçlandırıldı. Ezanlar daha önce Minneapolis’te yayınlanırken, yönetmelik bazı şafak ve akşam çağrılarını engellemişti. Bu oylamadan sonra ilk defa tüm vakitleri içerecek şekilde, gün içinde beş defa çağrı yapılmasına izin verildi. Böylece bölge Müslümanlarının uzun süredir devam eden isteklerini karşılar nitelikte sonuçlandı.

minneapolis namaz

Tüm Dinler İçin Bir Şehir

Minneapolis, 1990’lardan beri gelişen bir Doğu Afrikalı göçmen nüfusuna sahiptir ve camilerin yaygın olduğu bir şehirdir.

Üç konsey üyesi, Aisha Chughtai, Jeremiah Ellison ve Jamal Osman, kendilerini Müslüman olarak tanımlıyorlar.

Oylamaya tanık olan birkaç Müslüman lider arasında yer alan Minneapolis’teki Mescid-i Nur Camii’nden İmam Muhammed Dükuly, ”Minneapolis tüm dinler için bir şehir haline geldi.” diyerek konu hakkındaki düşüncelerini ifade etti. Amerika’nın büyük şehirlerinden birinde beş vakit ezan sesine şahit olmak o bölgede yaşayan Müslüman kardeşlerimizin bir zaferidir. Zaferlerini tebrik eder ve ezan çağrısına hasret kalan her yerden aynı güzel haberleri almayı temenni ederiz. İnsanların dinlerini baskı altında hissetmeden özgürce yaşamak ve dinin gerekliliklerini istedikleri uygun biçimlerde yerine getirmek en tabi haklarından biridir. Aldığımız bu güzel haber umutlarımızı tazelerken, bu haklara daha anlayışlı, daha saygılı kararların alındığı zamanlara şahit olabilmemizi dileriz.

Kaynak
AboutIslam

Bir Yorum

  1. Müslüman kardeşlerimizin tıpkı bizler gibi 5 vakit ezanı duyduklarını görmek çok mutlu etti, elhamdülillah 😍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu