HaberlerAmerika Birleşik DevletleriLibyaÖrnek İnsanlar

Git ve Muhammed’in Hikayesini Oku: Muhammed Bzeek -2-

Bir önceki yazıda bize merhameti öğreten Muhammed Bzeek’in hikayesini anlatmıştık. Şimdi ise bu güzel hikayenin ne şekilde yankı bulduğuna hep birlikte bakacağız. Önceki yazıyı okumadıysanız buraya tıklayın.

Git ve Muhammed’in Hikayesini Oku

2003 yılında Los Angeles‘ın şefi ile tanıştığını söylüyor. “Yaptıklarımı ve yaşadıklarımı biliyordu. Beni kermeslere davet ediyordu, ben de bu davetlere düzenli olarak gidiyordum. Yıllarım böyle geçti, çok öne çıkmıyordum. Davet ettiği bir yemekte hikayemi oradaki insanlara anlattı. Yemekte çocuk gelişim uzmanı da vardı, yemek sonrası çocuklarım hakkında bana sorular sordu. Bu çocuk departmanı, LA Times gazetesinin röportaj yapmak istedikleri teklifini sundu, kabul ettim. LA Times, yalnız Kaliforniya’nın değil, ABD’nin en büyük gazetelerindendi. Aralık ayı gibi hikayemi basmayı planlıyorlardı.”

Ancak haber şubat ayında Trump’ın ‘Libya’nın da içinde bulunduğu 7 ülke vatandaşının ABD’ye giriş yasağı’ koymasından bir gün sonra basıldı. Haber en doğru zamanda basılmıştı. Çünkü Libyalı Muhammed de ABD’ye giremiyordu.

Bu haberle birlikte birçok Hollywood yıldızı, koyduğu yasak dolayısıyla Trump’a çok net tepkiler gösterdiler: “Git ve Muhammed’in hikayesini oku.”

Git ve Muhammedin hikayesini oku

Hikayesi boy göstermeye başlayınca Hollywood yıldızları, bütün dergi ve televizyon kanalları Muhammed’e ulaşmaya çalışıyorlardı. Ama Muhammed’in Müslüman kimliğiyle değil, hikayesiyle ilgileniliyordu. Gelen tüm bu telefon ve teklifleri reddetmişti, birisi hariç. Bu teklif, mazlumların dostu, yoldaşı olan Türkiye’den geliyordu. Müslüman kimliğiyle bu işi yaptığını düşünen ilk ülke olan Türkiye… Böylece hayatı, Ensar Altay yönetmenliğinde bir belgesele konu oldu.

Belgesele Konu Oldu

Tüm Çabam Sadece Allah Rızası İçin…

2018 yılında Türkiye Diyanet Vakfı 4. Uluslararası İyilik ödüllerine layık görüldü. Yine 2018 TRT World Citizen Yılın Vatandaşı seçildi. Törende konuşan Bzeek tüm dünyaya şu mesajı verdi :

Ben öncelikle kimsesiz bebekleri, çocukları evlat edinmeye çalışıyorum. Bebekleri korumam altına aldıktan sonra ilk iş olarak isim veriyorum, bakımlarını üstleniyor, hastalar ise tedavileri ile ilgileniyorum. Bütün bu çabam sadece Allah rızası için… Kâinatı paylaştığımız canlılar ve insanlar için hayırlı ve faydalı olan her şey bence bir iyiliktir. Bunu hayatımızdan eksik etmemeliyiz. Türkiye’nin bu iyilik ödülleri organizasyonu çok iyi düşünülmüş. İslam ülkelerinde iyiliği teşvik edici bu gibi programlar artmalı. Ben de bir şekilde bunun bir parçası olduğum için Allah’a şükrediyorum.

Bu hikayesiyle ABD’de birçok kişinin İslam’la ilgili fikrini değiştirmişti. Daha önce böyle bir şeyi bir Müslümanın yapabileceğine inanmıyor ve “Bir Müslüman ölmek üzere olan çocuklara yıllardır bakıyor ve çocuklar Müslüman değil, öyle mi? diyorlardı özgürlükler ülkesinin sosyal çöküş yaşayan vatandaşları…

Tum cabam sadece Allah rizasi icin

İslam Hikayesi

Farklı dinlerden kendisi için bağışlar bile toplandı. Bu sıradışı yaşantısı ile bir Müslüman olarak İslam’a kör bakışı değiştirdi. Yaşantısı ile Amerikan düşüncesinin değiştiğini şu sözlerle anlatıyor:

Yaptığım şeyi çok seviyorum, çocukları çok seviyorum. Bu benim insan yanım, bu benim görevim. Dini, dili, ırkı, rengi ülkeyi düşünmeden, karşımdakini yalnızca insan olarak görerek yardım etmeye çalışıyorum. Allah’a binlerce kere şükürler olsun ki, beni bu işi yapmam için seçti. Çocuklarla ilgilenebilme şansı verdiği için Allah’a şükrediyorum.Amerika’daki düşünceye göre biz Müslümanlar hep kötü, katil ve teröristiz. Ama hikayem çıktığında Müslümanlar için düşünülen o görüşler değişti. İslam’ın gerçek rengini gördü birçok insan, ABD’de insanlar Müslümanlara bir kez daha bakmak zorunda kaldı. İnsanlığımızı kaybettiğimize dair çok umutsuz idi batılılar. Benim hikâyem onlara bunun böyle olmadığını hatırlattı. Bu bir İslam hikâyesi. İslam barış dinidir, sevgi dinidir, şefkat dinidir..

Hikayesi, çaba ve gayretiyle müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile  “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı.

Kendisiyle ilgili kısa bir video kesitini de buradan izleyebilirsiniz :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu