HaberlerAvustralyaBangladeşBaşarı HikayeleriBilim-TeknolojiSağlık

Tıpta Devrim Niteliğinde Gelişme

Bu yazımızda Bangladeş’e uzanıyoruz. Yaptığı çalışmalar ile İslam dünyasını gururlandıran bir bilim adamı ile tanışacağız. Avustralya Queensland Üniversitesi’nde araştırmacı Abu Ali Ibn Sina isimli Bangladeşli Müslüman bilim adamı, yeni bir yöntemle kanser tespitinde devrim yaratacak bir kanser testi icat etti. Bu icadı da İbn Sina ve iki meslektaşı, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) web sitesinde şöyle anlatıyor

Her kanser tipi farklı genetik özelliklere sahiptir. Genellikle, bir kanser türünü tespit eden bir test diğerini tanımlamak için işe yaramayabilir. Bu nedenle, yıllardır, tüm türlerde uygulanabilecek bir tanı aracı geliştirmek isteniyor. Bunun için kanser varyasyonları arasında bir ortaklık aranmaktadır. Bu yeni test yöntemi, kanser türleri arasında yaygın gibi görünen benzersiz bir DNA imzasına dayanıyor. Araştırmamız kanser DNA’sının suya konduğunda eşsiz bir yapı oluşturduğunu ortaya çıkardı. Bu keşfi, kanserli DNA’yı on dakikadan daha az bir sürede tanımlayabilen testi geliştirmek için kullandık.

Araştırmacılar,% 90 doğrulukla 200’den fazla doku ve kan örneğini test ettiklerini söylüyor. Bir sonraki adımları ise DNA imzasına dayanarak kanserin nasıl erken tanımlanabileceğini anlamak için geniş bir klinik çalışma yapmak. Ve son olarak da farklı vücut sıvılarından farklı kanser türlerini, kanserin erken döneminden sonraki aşamalarına kadar tespit etme olasılığını değerlendiklerini belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu