Ülkeleri Tanıyoruz: Küba

246

‘Ülkeleri Tanıyoruz’ serimizde bu seferki durağımız Küba. Yapılan araştırmalara göre insanların en fazla görmek istediği ülke olarak seçilmiş. Buna şaşırmamak lazım. Neden mi? Haydi gelin bu haberimizde hep birlikte bu serüvene katılalım ve bu soruya yanıt arayalım.

1Ülkenin Başkenti

Birçoğumuz çocukken, dünya ülkelerini ve başkentlerini ezberleyip ilk fırsatta bildiğimizi göstermek adına her yerde söylerdik. O zaman 2.2 milyon nüfusuyla hem Küba’nın başkenti hem de Karayipler’in en büyük şehri Havana‘ya hoş geldiniz! Burada yaşayan insanların başlıca geçim kaynakları puro, şeker kamışı ve mısır. Havana aynı zamanda turizm açısından da önemli bir yere sahip.

2Kısaca Tarihi

Kristof Kolomb 28 Ekim 1492’de (ilk yolculuğu esnasında), şu anda Küba’ya ait olan bu adayı keşfederek bu toprakların İspanya Krallığı’na ait olduğunu ilan etti. Bulunduğu coğrafya itibariyle daha farklı sonuçlar doğurması da muhtemeldi ancak 1898’de biten İspanya-Amerika Savaşı’na kadar İspanya‘nın bir toprağı olarak kaldı ve ardından 1902’de bağımsızlığını kazandı.

3Nüfusun Dini Yapısı

Küba anayasasında dini yapılanma ile ilgili herhangi bir madde yer almaz. Yani, din ve devlet işleri birbirinden ayrı yürütülür. Ülkede çok fazla inanan olmasa da nüfusunun %60’ı Katolik, %24’ü Ateist, %5’i Protestandır. 3 binden fazla Müslümanın olduğu bilinmekle beraber halkın bir kısmı, kabile dini ile Hristiyanlık karışımı olan Santeria inancına sahiptir.

4Ulusal Semboller

Küba bayrağı ilk olarak İspanya’dan 1898 tarihinde kazanılan bağımsızlık sonrası kullanılmaya başlanmış ve 20 Mayıs 1902’de de Amerika Birleşik Devletleri‘nin sömürgesinden kurtulup özgürlüğüne kavuşan Küba devletinin bayrağı olmuştur. Tek yıldızlı bayrağı, kraliyet palmiyesi arması ve Bayamo Marşı ülkenin ulusal sembolleridir.

5Konuşulan Dil

Küba’da konuşulan diller arasında bulunan İspanyolca, ülkenin tek resmi dilidir. Bunun yanında Galiçya ve Korsika dilleri, ülkede konuşulan diller arasında. Bilinen bir başka husus da Küba’nın çok turist alan bir ülke olması. Turizm sebebiyle İngilizce de, ülkede çoğu insan tarafından kullanılan bir dil olmuş. Otellerde, restoranlarda ve turistik yerlerde İngilizce konuşan insanlara rastlayabilirsiniz.

6Ülkenin Ekonomisi ve Puro

Küba ekonomisinin %90’ından fazlası devlet kontrolündedir. Bunun altında yatan en büyük faktör ise sosyalist ilkelere dayanan yönetim anlayışıdır. Pek çok işletme, devlet tarafından işletilir. Sosyalist rejimlerin önemli üretim kaynaklarından balıkçılık ve hayvancılık ise ülkenin geçim kaynaklarının olmazsa olmazlarındandır. Küba, kahve ve puro üretiminde dünyanın en önemli merkezi olma özelliğini taşımakta. Ülkenin ithalat ve ihracat yaptığı başlıca ülkeler ise Çin, Kanada, İspanya ve Hollanda‘dır. Ülkede gıda ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’lik dilimini ithalat oluşturmaktadır.

7Ambargolar Ülkesi 

İspanya’nın İspanyol – Amerikan Savaşı (1898) sonunda yenilmesinin ardından 1 Ocak 1899’da Küba bağımsızlığını ilan etti. Her ne kadar bağımsızlığını ilan etti desek de, ABD’nin işgali tamamen bitmemişti. Çünkü Amerika Küba’nın iç ve dış işlerine her türlü müdahale hakkını kendinde bulunduruyordu. Bu karmaşık yapı ülkede yolsuzluk ve sosyal adaletsizliğin artmasına sebep olacak ve komünist bir ayaklanmanın zeminini hazırlayacaktı. Bu ayaklanmada komünist rejim gruplarına liderlik eden Fidel Castro yönetimi ele geçirdi ve başkan oldu.

Başkanlığa geldikten sonra Fidel Castro’nun ülkede yaptığı toprak reformu ve özel işletmeleri kamulaştırması, ülkede pek çok yatırımı bulunan ABD’yi hayli rahatsız etti. Bu reformlar üzerine Küba ve ABD’nin arası hızla açılmaya başladı. Castro, Amerikalı iş adamlarına ait olan tüm kumarhaneleri kapattı. Bardağı taşıran bu son damlayla, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere son verildi. İşin içine Rusya’nın Küba’da bulunan nükleer üssü de girince alınan önlemlerden sonra Amerika, Küba’ya ambargo uygulamaya karar verdi. 1959 yılından bu yana Amerika, uyguladığı ticari ambargoya hala devam etmektedir.

8Kullanılan Para Birimi

Küba’da iki çeşit para birimi mevcut. Ülkede kullanılan ulusal para birimi Küba pesosu (CUP). Burada kullanılan bir diğer para birimi ise değiştirilebilir Küba pesosudur (dolar pesosu). Genellikle ülkede yaşayan herkes genel ihtiyaçları için ulusal peso kullanmaktadır. Ülkeye turistler aracılığıyla döviz girdisi sağlama sebebiyle iki çeşit para birimi kullanılıyor. Açıkçası işe yaradığını söyleyebiliriz çünkü giden turistler iki para birimi arasındaki farkı sıkça dile getirmişler.

9Kültür ve Yaşam

İşin en renkli kısımlarından birine geldik: Kültür, günlük yaşam ve festivaller. Toplumlar kendi ortak değerleri söz konusu olduğunda, zor zamanlarında olduğu gibi mutlu anlarında da bunu birlikte paylaşmak isterler. Küba’da da durum farklı değil. Bu amaçla devrimin başlangıç günü kabul edilen 26 Temmuz Moncada Day etkinliklerinden tutun da, her yıl Ağustos ayında kutlanılan renkli yürüyüşlere sahne olan, gece ve gündüz bitmek bilmeyen Havana Carnavalı’na kadar birçok özel gün bulunmakta. Uluslararası Havana Bale Festivali gibi bazı festivallerin uzantılarını ise Paris ve İstanbul’da yapılan kutlamalarda da görebilirsiniz. Bir diğer önemli etkinlik ise Mart ayında gerçekleştirilen sanatı sokağa taşıyan Havana Bienali’dir. Başkentte düzenlenen bir diğer önemli festival Havana Film Festivali‘dir. Ünlü şeflerin yaptığı yerli-yabancı mutfaklara ait yemek ve tatların sergilendiği Uluslararası Mutfak Festivali de yine ilgi gören festivallerinden biridir.

10Küba Mutfağı

Küba mutfağı; İspanyol, Yahudi ve Afrika ülkelerinin mutfaklarından etkilenmiş bir mutfaktır. Bunun yanı sıra komşu ülkelerinden biri olan Meksika mutfağından da etkilendiğini söylesek yanılmış olmayız. Küba’nın klasik yemeklerinden birisi olan Arroz Con Pollo, bir pilav çeşididir. Küba halkı bu pilavı, içerisine havuç, mısır, kapya biber, bezelye gibi sebzeler, tavuk eti ve bir takım yöresel baharatları da ekleyerek hazırlar. Mide sağlığı açısından tavsiye edilen Ajiaco çorbası, Küba, Kolombiya ve Peru gibi Latin Amerika ülkelerinin vazgeçilmez lezzetlerinden birisi içerisinde yer almaktadır. Karides, sebze ve peynir kullanılarak yapılan Croquetas, İspanya mutfağının etkilerinin Küba’da hala devam ettiğinin kanıtı olan yemeklerinden birisidir.

11Ülke Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şimdi ise ülke hakkında bilinmesi gereken genel bilgilere birlikte bakalım.

Küba’nın Başkenti:           Havana

Küba’nın Nüfusu:             11,4 Milyon

Küba’nın Para Birimi:       Küba Pezosu

Küba’nın İklimi:               Tropikal

Küba’nın Ana Dili:            İspanyolca

Küba Telefon Kodu:         +53

  • Ülke genelinde eğitim, barınma ve sağlık hizmetleri ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Hatta bazı okulların dersleri herkese açık. Katılıp tecrübe edebilirsiniz.
  • Ülkedeki en gelişmiş el sanatı tahta oymacılığıdır.
  • Küba genelinde en çok sevilen spor beyzboldur.
  • Küba’da erkekler 2 ay askerlik yapar. Kadınlar da istedikleri takdirde gönüllü olarak askere gidebilmektedir.
  • Küba, dünyanın en iyi sağlık eğitimini veren ülkesidir. Bu nedenle genellikle en iyi doktorlar Küba’dan çıkmaktadır. [1] [2] [3]

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz