HaberlerMalezyaSeyahat

Uzaya Helal Gıda Götüren Adam: Hazza Al Mansouri

Uzaya Helal Gida Goturen Adam Hazza Al Mansouri

Bugüne kadar Dünya’nın bir çok yerinden Müslüman kardeşlerimizle ilgili güzel haberleri ulaştırmaya çalıştık sizlere. Bugün ise sınırlarımızı biraz daha zorlayıp, İslami hassasiyetlerinden taviz vermeyen Hazza Al Mansoori ile beraber uzaya çıkıyoruz.

Hazza Al Mansoori: “Uzayda ne yiyeceğim?”

Hazza Al Mansoori, ISS’de (Dünya yörüngesindeki yaşanılabilir 9. uzay istasyonu) çalışan 6., uzaya çıkan 11. Müslüman astronotumuz. Ve bizim için belki biraz garip ama onun için büyük olan bir sorunla karşı karşıya “uzayda ne yiyeceğim?”

Hazza Al Mansoori ve iki arkadaşı, İslam dininin buyurduğu “helal yemenin” öneminin farkında. Bu soruna hem kendileri hem de onlardan sonraki diğer Müslüman astronotlar için çözüm arıyorlar. Aynı sorunla karşılaşmamaları için araştırmalara başlıyorlar. Böylece Rus bir firma aracılığıyla Müslüman astronotlara konserve yemek temin ediliyor.

Bu konserveler Gelişmiş Uzay Laboratuvarlarında üretiliyor. Bu, hem helalliğine dikkat edilerek hem de uzay koşullarına uygun şekilde yapılıyor. Böylece genç Müslüman astronot, uzay istasyonunda geçireceği 8 gün boyunca helal yemek tüketecek ve dininin emirlerine gösterdiği hassasiyetle de tüm insanlara güzel bir örnek olacak.

Ayrıca, bu zamana kadar çeşitli Müslüman ülkelerdeki uzay ajanslarının da çalışmaları var. Onların Müslüman astronotların dini ritüelleriyle ilgili araştırmaları bulunmaktadır.

Örneğin; Malezya Ulusal Uzay Ajansı 150 bilim insanının ve İslam âliminin katılıp “Uzayda nasıl kıble tayin edilir” gibi konular üzerine tartıştığı bir konferansa sponsor olmuştu.
2007 yılında konferansın sonuçlarıyla ilgili bir doküman hazırlanıldı. Bu döküman namaz, abdest, oruç ve astronotlar için gerekli olacak çeşitli dini konuları içeriyordu.

Bu faydalı çalışmaların sonucunda bizlere de şöyle bir ders çıkarmak düşüyor:

Allah’ın rızasını kazanmak için, her koşulda onun emirlerini tavizsiz yapmaya çalıştığımız zaman; O’da bize kolaylıklar sağlayan güzel kapılar açıyor. Hazza Al Mansoori’ye açtığı gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu