HaberlerCamiVietnam

Vietnam’ın En Büyük Camisi: Kahramanlar Rahmet Camii

İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın dört bir tarafında yaptığı insani yardım çalışmalarının dışında imza attığı kalıcı eserlerle mazlum ve mağdurlara umut olmaya devam ediyor. Bu kapsamda İHH, çeşitli coğrafyalarda ibadet olanaklarından mahrum kalan Müslümanlar için cami ve medrese inşa ediyor. Bunlardan birisi de, Vietnam’da düzenlenen törenle hizmete açılan Kahramanlar Rahmet Camii.

İstanbul’da yaşayan hayırsever iş adamı Talip Kahraman’ın bağışıyla yaptırılan Vietnam’ın An Giang bölgesindeki Chau Doc kentinde yaptırılan Rahmet Camisi, ülkenin en büyük camisi olma özelliğini taşıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı, Vietnam’da 2014 yılında yaptıkları bir ziyaret sırasında buradaki Müslümanların cami ihtiyaçlarını kendilerine bildirip projelerini sunduklarını anlatırken şunları söylüyor:

Biz de bunun üzerine projenin teknik incelemesini tamamladıktan sonra bağışçı Talip Kahraman’ın destek vermesiyle bunu hayata geçirdik.

Artık Bin 200 Kişi Aynı Anda İbadet Edebilecek

Hasan Aynaci
Kahramanlar Rahmet Cami

Vietnam’ın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan bu projeyi bir yılda tamamladıklarını anlatan Hasan Aynacı, 60 yıllık caminin yeniden yapılmasıyla 1200 kişilik merkezi hizmete sunduklarını belirtti. Ayrıca Aynacı:

15 bin kişinin katılımıyla büyük bir coşkuyla açılışı yapılan camiyi hizmete sunduğumuz için çok mutluyuz. Caminin açılışına Kamboçya ve Vietnam’ın çeşitli bölgelerinden Müslümanlar da katıldı. Katılımcıların Türkiye’ye büyük bir saygı ve sevgi beslemelerini beyan etmelerini görmek bizi ayrıca mutlu etti.

diye konuştu. Ayrıca İHH olarak Vietnam’daki çalışmalarına devam edeceklerini anlatarak, cami, okul ve eğitim merkezi gibi projelerle Vietnam’da yaşayanlara destek vermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Büyük Bir Caminin Eksikliğini Hep Hissediyorduk

Vietnam’daki İslam Topluluğu adına açıklama yapan aktivist Ahmed Emin de Vietnam’da yaklaşık 82 bin Müslümanın yaşadığını ve her geçen gün bu sayının arttığını belirtti. Vietnam’da birçok mescit ve küçük cami bulunduğunu ancak buradaki Müslüman nüfusun büyük bir caminin eksikliğini her zaman hissettiğini söyledi.

Kahramanlar Rahmet Cami

Ülkede hem Müslümanlar arasında hem de diğer dinlere mensup insanlarla aralarında herhangi bir problem olmadığını şu şekilde belirtti:

Aynı şekilde hükümetle de bir problem yaşamıyoruz. Devlet bizim cami, medrese yapmamıza ya da yurt dışında öğrencilerin gidip dinlerini öğrenmesinde bir problem çıkarmıyor. Ancak Vietnam’da bu tür işlerle alakalı önceden hükümetten izin alınması gerekiyor ve resmi prosedür tamamlanınca bizim için herhangi bir sorun oluşturmuyor.

En Büyük Destekçi: Türkiye

Kahramanlar Rahmet Camisi’nin en önemli özelliğinin hem yatırım hem de yüz ölçümü bakımından ülkenin en büyük camisi olması olduğunu vurgulayan Emin, şunları kaydetti:

Türkiye’nin bugüne kadar vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin katkısı sayesinde ülkede birçok projeyi hayata geçirdik. Türkiye halkına bize verdiği destekten dolayı minnettarız. Burada azınlık durumundayız. Burada İslam’ın yayılması için de Türkiye’den bize gelecek her destek çok önemli olacaktır.

İHH’ya da verdikleri desteklerden dolayı özellikle teşekkür ettiklerini kaydeden Ahmed Emin, İHH’nın yanı sıra Sadakataşı Derneği’nin de Vietnam’daki Müslümanlara destek verdiğini anlattı. Emin, diğer Müslüman ülkelerden de zaman zaman destek aldıklarını ancak Türkiye kadar ciddi katkı sağlayan başka ülkenin olmadığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu