GainPeace Amerikalıları İslam’ı Kaynağından Öğrenmeye Davet Ediyor

0
209

Batı’da gittikçe artan İslamofobi’nin sebepleri arasında, son yıllarda yaşanan terör olayları ve tarih boyunca yaşanan birtakım problemler gösterilebilir. Batılıların Müslümanlara karşı tutumlarının değiştiği bu dönemde ise, İslam’ın güzelliklerini insanlara anlatmaya, medyanın sebep olduğu önyargıları kırmaya çalışan gruplar mevcut. Bu yazımızda sizlere, Şikago’da faaliyet gösteren, Amerikalılara İslam’ı anlatmaya çalışan bu gruplardan biri olan GainPeace grubundan bahsedeceğiz.

İslam’ı Kaynağından Öğren

Amerikalıları İslam’ın gerçek öğretileri hakkında bilgilendirmek isteyen GainPeace grubu, sekiz haftalık bir kampanya yürüttü.

GainPeace projesinin başmüdürü Dr. Sabeel Ahmed, basın bülteninde şu açıklamayı yaptı:”Günümüzde Şikago’da ve ülke genelinde yaygınlaşan İslamofobinin temel sebebi, insanların bilgi eksikliği ya da kullandıkları kaynakların yanlış olmasıdır. Yürüttüğümüz ‘İslam’ı kaynağından öğren’ kampanyası ile de Amerikalılara İslam’ı en doğru kaynağından öğrenmelerini teklif ediyoruz, yani Kur’an-ı Kerim’den.”

GainPeace

GainPeace, insanları İslam hakkında bilgilendirmek, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla gönüllü olarak hizmet ediyor. Bu kapsamda, insanların tanıyıp sevdiği birçok konuşmacıyla çeşitli konuları konuşup değerlendirdikleri programlara da ev sahipliği yapıyorlar. Yapılan bu tebliğ hareketinde ise GainPeace grubuna ait olan radyo ve televizyon istasyonları, reklam panoları, üzerinde İslam’a dair bilgilerin olduğu otobüs ve trenler kullanılıyor.

Aynı zamanda GainPeace’in diğer inançtan olan insanlara da kapıları açık. Sosyal medyada ve haberlerde gösterilen İslam’ın aksine İslam’ın barışçıl öğretilerini insanlara anlatmayı hedefleyen grup, Kuran’ın İngilizce veya İspanyolca meallerini isteyenlere hediye ediyor.

GainPeace’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Bolingbrook Müslüman Birliği (MAB) Başkanı Anwaar Khan, yaptıkları bu eğitici kampanyaların diğer dinden insanlarla, azınlık gruplarla ya da çevreden gelen insanlar ile birçok etkileşim sağladığını ifade etti.

Kaynaklar

1. iqna.ir/en/news/3463232/chicago-group-invites-americans-to-learn-about-islam-from-quran

2. dergipark.org.tr/tr/download/article-file/143749

Önceki İçerik5 Soruda Burkina Faso’da İslam
Sonraki İçerikDünyada Osmanlı İzleri: Ürdün ve Yemen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz