Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Engel TanımayanlarHaberlerMalezya

İşitme Engelliler İçin Kur’an-ı Kerim Uygulaması

Malezya İslami İlimler Üniversitesi(USIM) Kur’an ve Sünnet Araştırmaları Fakültesi’nden bir grup araştırmacı, İşitme engelliler için geliştirdikleri uygulama üzerinde çalışıyor.

USIM İbn Ümmi Maktum Takım başkanı Norakyairee Mohd Raus, New Strait Times’a ‘’Tabii yeteneklerden mahrum olan insanlar dini eğitimin dışında kalıyor.’’ diye konuştu.

Mobil uygulamayı tercih etmemizin sebebi, Kur’an-ı Kerim’i dezavantajlı ve işitme engelli insanların parmak uçlarına kadar ulaşılabilir kılma arzumuz.

Uygulamanın Özellikleri

İşaret dili yorumu, Kur’an metin ve mealinin interaktif video versiyonu içermesi üzerinde çalışılan akıllı telefon uygulamasının özelliklerindendir.

Mobil Quran Learning

Raus ‘Vakıf Kur’an İşaretleri Projesi’nin bir parçası olan bu yeni uygulamanın, Kuala Lumpur İnovasyon ve Teknoloji Sergisi’ndeki 28’inci Uluslararası Buluş altın madalyası kazanan I-Sign QurANIS projesiyle kardeş proje olduğunu belirtiyor.

İlk Adımlar Tamamlandı

Vakıf Kur’an İşaretleri Projesi’nin ilk adımları tamamlandı. Lakin proje daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyor. 

2018 yılının başından beri çok sayıda Kur’an-ı kerim ayeti ve  kaydedilmiş işaret dili destekli tefsir videoları tanımlandı. Uygulamayı Google store’de de ulaşılabilir hale getirmeyi hedefliyoruz

USIM 2006 yılında Bril Kur’an çalışmalarıyla ilgili çalışmaya başladığından beri din eğitimi girişimlerine ön ayak oldu. Ayrıca fakülte bünyesinde özel ihtiyaçları olan toplulukları içeren servis ve araştırma platformu olarak UMMI takımı kuruldu.

uygulama

Çoğunluğu Müslüman bir ülke olan Malezya’da , 2013 sayımlarına göre 19.5 milyondan fazla insan İslam inancını sürdürüyor ki bu da toplam nüfusun %61.3 gibi bir oranına tekabül ediyor.

İslam, bu uzak Güneydoğu Asya ülkesine Arabistan’dan Çin ve Hint alt kıtalarına ulaşan tüccarlar vasıtasıyla tanıtılmış ve bu kişiler vasıtasıyla 15.yüzyıldan beri buraya sıkı bir şekilde yerleşmiş.

Kaynak
New Strait Times

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu