HaberlerÇevre-Hayvan HaklarıLübnan

Lübnan’da Trafiğe Doğal Bir Çözüm: Zincir Etkisi

Arabalar, korna sesleri, uzun bekleyişler ve sıkışık sokaklar… Size neyi anımsattı? Evet, hepimizin oldukça aşina olduğu bir kavram: Trafik! Arabaların çoğaldığı, şehirleşmenin yayıldığı ve ulaşımın yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline geldiği bu dönemde, günlerimizin önemli bir kısmı yollarda geçiyor. Elbette yaptığımız yolculukların keyifli ve hızlı geçmesini hepimiz çok isteriz. Fakat ne yazık ki, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için trafiksiz bir yolculuk bir hayale dönüştü. Trafikten kaçmanın yolu çok zor olduğunda alternatif olarak ne yaparsınız? Bisiklet kullanmak bizce en iyi yöntem! Lübnan’da arabalar sadece trafiğe sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda hava kirliliğini de her yerde yaptıkları gibi yayıyorlar.

Lubnanda Hava Kirliligi

İşte tam da bu yüzden Zincir Etkisi grubu, bitmek bilmeyen trafik ve hava kirliliğini engellemenin yolunu bisiklet sürmeyi teşvik etmekte buldu. Üstelik Zincir Etkisi grubu, trafiğin tam da göbeğinde yer alan sokak sanatını icra ederek mesajlarını yaydı. 2014 yılında, Lübnan’ın Beyrut şehrinde yaşayan üç arkadaş, kalabalığa ve trafiğe karşı bisiklet sürmeyi teşvik etmek amacıyla bu projeyi oluşturdu. Bu üç arkadaş, sokaklar döngü dostu olmasa da, daha fazla insan alternatif ulaşım araçlarını tercih ederse tıkanıklığın giderilebileceğini fark ettiler. Aksi takdirde bu tıkanıklık, ekonomi, çevre ve toplum için yüksek maliyetlere sebep olan büyük bir sorun olmaya devam edecekti.

Bu üç arkadaş ilk olarak tartışma alanları düzenleyerek, insanları bisiklete binmeyi sadece bir spor veya boş zaman aktivitesinden daha fazlası olarak düşünmeye teşvik etmek istiyorlardı. İşte bu aşamada sokak sanatları, birlikte yapılan resimler ve kamu alanları devreye girdi. Lübnan’ın ihtişamlı duvarlarını özenle boyayan bu ekip, giderek daha fazla insanın arabalarını bırakıp tekerlekler alması için mesajlarını halka ilettiler.

Bisiklete binmek, trafiğe rağmen gitmeniz gereken yere ulaşmanın neredeyse en iyi yolu. Trafiğin beraberinde getirdiği bunaltıcı havadan ve uzun bekleyişlerden kurtulmanın yanı sıra bisiklet sürücüsüne de oldukça eşsiz bir huzur sağlıyor. Daha da iyisi, sağlıklı ve formda kalmanızı sağlayacak bir arkadaş kendisi! Bu proje, Suriye’de olduğu gibi, araba kullanmak yerine bisiklet sürmenin teşvik edilmeye başlandığı daha birçok ülkede sayısız etki yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu