Üniversite Cuma Namazları İçin Ders Programını Değiştirdi

0
271
Bosnian University Halts Lectures

Müslümanlar olarak ne yazık ki dünyanın birçok yerinde zorluklarla karşılaşıyoruz. Yalnızca inandığımız şeylerden dolayı önümüze örülen duvarların sayısı çok fazla. Neyse ki bu anlayışı kırıcı gelişmeler de yaşanmıyor değil. Hadi bu kez Bosna’ya uzanalım.

Saraybosna Üniversitesi, öğrencilerinin Cuma günleri derslerde kopukluk yaşayıp geri kalmamaları adına yeni ders programını Cuma namazları esnasında bir buçuk saatlik boşluk bırakarak tasarladı.

Fransa Basın Organları’nın aktardığına göre bu karar bu hafta başlarında Bosna Üniversitesi tarafından her Cuma bir buçuk saat ara vermek suretiyle alındı. Üniversite ayrıca Katoliklerin ve Ortodoksların ibadet günü olan Cumartesi ve Pazarları da ders yapmama kararı aldı.

Bosna Hersek Saraybosna 1

Tüm bu olanlara rağmen, Bosna Sırp Kanton Bölge Başkanı Milorad Dodic bu gelişmelerin İslam Devleti olma aşaması olduğunu söylüyor. Üniversite ise bu kararların alınmasında insan haklarının ve mezhepsel özgürlüklerin etkili olduğunu söylüyor.

Bosna, Balkan yarımadasında yer alan küçük bir ülkedir ve ülkede üç etnik grup yaşar. Bu grupların yaşadığı bölgelere ise kanton bölge denir. Bu gruplar: Sırplar, Boşnaklar ve Hırvatlar’ dır. Bosna’nın nüfusu yaklaşık 4 milyondur ve bu nüfusun yüzde kırkını Müslümanlar, yüzde otuz birini Ortodokslar ve yüzde onunu ise Katolikler oluşturur.

Kaynaklar

  1. Bosna Hersek Saraybosna, http://yurtdisindatipegitimi.com/bosnahersekte-tip-egitimi/saraybosna-universitesi.html
Kaynakhttp://aboutislam.net/
Önceki İçerikRio Karnavalında İslam’ı Anlatmak
Sonraki İçerikKur’an-ı Kerim Artık Yao Dilinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz