Haberlerİlham Veren Projelerİngiltere

Yetimlere Adanmış Bir Platform: ForYatim

Bu haberimizde sizlerle yetim kardeşlerimiz için bilhassa Suriye’deki iç savaştan dolayı yetim kalan ailelerin geleceklerini inşa etmeye gönül vermiş For Yatim‘i tanıyacağız.

For Yatim, özellikle kamplarda temel eğitimini dahi tamamlayamayacak durumda olan çocukları dert edinerek yola çıkmış. Çocuklarımızın ilerleyen zamanlarda eksikliğini iyice hissedeceği öz saygılarını yeniden kazanmalarını, kendilerine ve topluma olumlu katkılarda bulunacak yetenek ve becerilerini geliştirmeyi amaç edinmişler. Bu yılın başlarında kendileri gibi halis niyetle kolları sıvayan Karam Vakfı ile ortak bir çalışmada buluşmuşlar.

İyiliğin Sesi

Bu çalışmayı daha iyi anlayabilmek adına önce biraz Karam Vakfı’nı tanıyalım. Karam da Suriyeli Kardeşlerimiz için daha iyi bir gelecek misyonunu gözeten bir kuruluş. Amaçlarını; akıllı yardım, yenilikçi eğitim ve sürdürülebilir kalkınma olarak üç temele oturtmuşlar. Özellikle Suriyeli gençlerin güçlü bir danışmanlık ışığında eğitimlerini tamamladıkları, yenilikçi bakış açıları geliştirdikleri inovasyon merkezleri kurmuşlar. İstanbul ve Reyhanlı’daki bu çalışma alanlarına da Karam Evleri adını vermişler. Türkiye’deki korunmasız Suriyeli mülteci ailelere aylık olarak çocuklarını okula göndermeleri koşulu ile onları maddi anlamda destekliyorlar. Karam bursiyerleri programı ile Türkiye ve Ürdün’deki üniversiteye giden Suriyeli mültecilere fon sağlıyorlar.

Bu iki hayır kuruluşundan For Yatim, bu yılın başlarında Karam’ı pilot bir bağış kampanyası düzenleyerek desteklemiş. Yatim, Karam Evlerine yaptıkları ziyarette, gençlerin kendilerinden biraz daha büyükler için tekerlekli sandalyeler, ilaçların dağıtımında drone teslim mekanizmaları ve bunun gibi pek çok şey ile “Arab Fütürizmi” inşa ettiklerine şahit olmuş. “Bu çocuklar yenilikçi eğitim ile mülteci eğitim boşluğunu nasıl aşacağımıza dair umudun temsilidir.” sözleriyle bu tanıklığı dillendiriyorlar.

ForYatim 1

Peki For Yatim, hayırlara vesile olacak bağış ve yardımları nasıl düzenliyor, asıl önemli olan nokta burası. Önemli dedik çünkü onu diğer vakıflardan farklı kılan biraz da işleyiş şekli. Şöyle ki, dünyanın her yerinden alanında başarılı çalışmalara imza atmış pek çok sanatçı, fotoğrafçı, eserlerini sınırlı bir süre ile satın almaya imkân sağlayan bir platforma bağışlıyor. Bu eser sahipleri arasında Türkiye’den de tanıyabileceğiniz sanatkârlar görmeniz mümkün. Böylelikle yardımseverler kendi evleri ya da sevdikleri için bu eşsiz, şahane eserleri satın alarak vakfa katkıda bulunuyor. Basılan eserlerin hızlı bir şekilde sahiplerine ulaşması için küresel bir dağıtım ve iş ortaklığı ile çalışıyorlar. Sonuç olarak sağlanan gelirden taşıma ve baskı maliyetleri düşüldükten sonra kalan tutarın hepsi mültecilere destek olarak dönüyor. Yalnız şunu da belirtelim 100$ üzeri tüm siparişlerinizi dünyanın neresinde olursanız olun ücretsiz teslim etme garantisi de sunuyorlar.

Böylesi şahane eserlerin toplandığı, gözümüzün gönlümüzün açıldığı platforma bakmak isterseniz web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca sevdiklerinize armağan edeceğiniz şık bir hediye satın alabilir, bir yandan hayır torbanız dolarken diğer yandan sevdiklerinizin kalplerini yeniden kazanabilir, hiç tanımadığınız bir gencin hayatını da belki hiç tahmin edemeyeceğiniz şekilde dönüştürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu