Lac La Biche’de İslam’ın Bir Yüzyılı

0
179
Cami, Lac La Biche

İslam yaklaşık 1.9 milyar nüfusuyla bugün dünyanın en yaygın ikinci dini konumunda. Savaşlar, antlaşmalar ve kültürel alışveriş sonrası yakın bölgelerde yayılan dinimiz çok daha uzak coğrafyalarda nasıl yer edindi? Bu haberimizde sizlerle Kanada’nın küçük bir kasabası olan Lac La Biche’de İslam’ın nasıl hayat bulduğunu inceleyeceğiz.

Lac La Biche’ye İslam’ın Ulaşması

Alberta, Kanada 1

Kanada’nın uzak eyaletlerinden biri olarak nitelendirilen Alberta, 20.yüzyıla kadar İslam’ın ulaşmadığı nadir noktalardandı. Eyaletin küçük bir yerleşkesi olan Lac La Biche’de işler, 1906 yılında Lübnanlı Müslüman tüccar Ali Ahmad Abuoachi’nin kasabaya ayak basmasının ardından değişti. Kızılderililerle kürk ticareti yapmaya başlayan Abouchi’yi 1911 yılında bir başka Müslüman tüccar olan Muhammed Abuali Gotmi izledi.

Lac La Biche’de İslam’ın Yayılışı

Vizon
Vizon 2

1940’da kasaba, Lübnanlı 3 Müslüman aileye ev sahipliği yapmaya başladı. Bu sayı ilerleyen yıllarda hızla arttı. Vizon yetiştiriciliği ve kürkçülüğü yapan Müslümanlar, yerli halk tarafından sevilip yaptıkları işin kalitesiyle ulusal çapta ün kazandı. Bazıları yerli halk ve diğer göçmen topluluklarla evlendi. Lübnanlı göçmenler dürüstlük, hoşgörü, çalışkanlık gibi erdemlerle anılırlardı. Ve bulundukları kasabada dinlerini ve kültürlerini rahatça yaşayabildikleri için yerlilere minnettarlardı.

Lac La Biche’de İslami Faaliyetler

1957 yılına gelindiğinde Lac La Biche Arap Müslümanları Derneği kuruldu. Bölgede İslami gelişmeler, Kuzey Amerika kıtasının 3. camisi olan Alkareem Camisi’nin açılmasıyla devam etti. Cami, Lübnanlı bir din adamının resmi olarak atanmasının ardından hem ibadethane hem de Kuran okulu olarak hizmet vermeye başladı.

Lac La Biche’de Müslüman Nüfus

Lac La Biche'de İslam'ın Bir Yüzyılı
Lac La Biche’de İslam’ın Bir Yüzyılı 3

Tarihler 1969 yılını gösterdiğinde %10’luk Müslüman nüfusuyla Lac La Biche, Kuzey Amerika’da en çok Müslümana ev sahipliği yapan yer oldu. Nüfusun artmasıyla gündelik hayatta bazı problemler de baş gösterse de Müslümanlar inançlarına sıkı sıkıya bağlıydı. İslam’ın Kuzey Amerika’daki yolculuğu bu kasabada son bulmadı. Müslümanlar Nunavut, Yukon ve Kuzeybatı Toprakları gibi eyaletlere yerleşimlerini sürdürdüler.

Bugün kasaba Müslümanların en yoğun olduğu bölge değil, ancak İslam’ın etkilerini günümüzde de görmek mümkün. 1986 yılında yeniden inşa edilen Alkareem Camisi, Lac La Biche sakinleri tarafından önemli bir miras olarak nitelendiriliyor.

Kaynaklar

  1. Alberta, Kanada, pixabay.com
  2. Vizon, pixabay.com
  3. Lac La Biche’de İslam’ın Bir Yüzyılı, pixabay.com
Kaynakhttps://mvslim.com
Önceki İçerikİngiltere’de Futbol Sahasına Çevrilen Çöp Arazi
Sonraki İçerikVictoria Cami’sinde Kalplere Açılan Kapılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz