Malezya’daki Camiler

0
1283
Malezya'daki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Malezya’daki camiler olacak.

Kristal Camii

Yapımında cam, metal ve kristal kullanıldığından dolayı bu adı alan Cami; modern İslam mimarisi ve çevre düzenlemesinin en güzel örneklerindendir. Görkemli ve farklı yapısıyla dikkat çeken bu cami Kuala Terengganu’da , Wam Man adası üzerinde bulunan İslamic Heritage Park içerisindedir.

Yapımı 2 yıl sürmüş, 2008’de ibadete açılmış olan bu camide aynı anda 1500 kişi namaz kılabilmektedir.

Muhteşem görüntüsünün yanı sıra, Kristal Camii’nin özelliklerinden biri de, teknolojik alt yapısı ve kablosuz internet hizmeti vermesidir ve bu yönüyle Malezya’daki camiler arsında da dünyada da bir ilktir.

Ubudiah Camii

Dünyanın en iyi mimariye sahip camileri arasında zikredilen bu camii 4 yıllık inşaat sürecinin ardından 1917 yılında ibadete açılmıştır.

Gotik tarzda inşa edilmiş olan Ubudiah Camii, altın rengindeki kubbeleriyle hem yakından hem de uzaktan büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Caminin yapılış hikâyesi Perak Sultanı’nın hastalığına dayanmaktadır. Sultan’ın hastalıktan kurtulduğuna şükretmek istemesi üzerine yapılmasına karar verilmiştir.

Bu heybetli yapı, şu anda Perak Darul Rızvan’da bulunan bütün Müslümanlar tarafından Rahman’ın bir lütfu olarak görülmektedir.

Zahir Camii

Malezya’nın önemli yerleşim merkezlerinden Kedah’ın tam merkezinde bulunan cami, Kedah Devlet camiidir.

3 yıllık inşaatın ardından 1915 yılında tamamlanarak hizmete açılmış olan Zahir Camii’ne hâkim olan ana renk beyazdır. Kubbeler, minareler ve oldukça geniş avlusu beyaz renktedir ve bu sadeliği de onu diğer camilerin arasından kolaylıkla öne çıkarmaktadır.

Zahir Camii’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kur’an’ı Kerim’i güzel okuma yarışması ilgiyle takip edilmektedir. Bunun yanı sıra, Malezya’da bulunan Zahir Camii, dünya üzerindeki en güzel 10 camiden biri olarak seçilmiştir.

Putra Camii

Putra cami
Putra cami 1

Caminin kubbeleri pembe granitten yapılmıştır. Bu kubbeler caminin simgesi haline gelmiş ve Pembe camii olarak tanınmasına da vesile olmuştur.

Aynı anda 15 bin kişinin namaz kılabildiği bu cami, Şeyh Ömer (Bağdat) cami tasarımından etkilenerek yapılmış. Beş katlı olarak inşa edilmiş bu caminin kat sayısı ise İslam’ın beş şartını simgelemektedir.

En büyük minaresi 75 metre olan Putra Camii sayılı güzellikteki camilerdendir. Malakka Boğazı kıyısına inşa edilmiş olan bu cami tıpkı masallardaki sarayları andırır.

Kaynakça

  1. Putra cami, Pixabay

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız: Mısır / Bosna Hersek / Kuveyt / Kanada / Norveç / Malezya / Almanya

Önceki İçerikDünyanın En Büyük Üçüncü Camiisi
Sonraki İçerikKanser Hastalarına Destek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz