Katar’daki Camiler

0
831
Hamad International Airport Mosque

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Katar’daki camiler olacak.

İmam Muhammed bin Abdul Vahab Camii (State Grand Mosque)

Grand State Mosque 1

Katar’ın başkenti Doha’da bulunan cami, adını 18. yüzyılın tanınmış din adamı İmam Muhammed bin Abdul Vahab’dan alır. Caminin dış cephesi, çölde fazlasıyla bulunan kum taşı ile geleneksel Katar figürleri kullanılarak inşa edilmiştir. Toplamda 93 adet kubbesi ve 30.000 kişilik kapasitesi ile ülkedeki en büyük cami statüsüne sahiptir.

Eğitim Şehri Camii

Eğitim Şehri Cami 2

Eğitim Şehri المدينة التعليمية)) adı verilen bölgede yer alan bu görkemli cami, her biri Kur’an’dan bölümlerle süslenmiş 5 büyük sütunu ile İslam’ın 5 şartını temsil etmektedir. Ayrıca Mekke’nin bulunduğu yönü gösteren 2 minaresi de kabartmalı bir işleme kullanılarak Kur’an’dan ayetlerle süslenmiştir.

Hamad Uluslararası Havalimanı Camii

Hamad Havalimanı Camii 3

Başkentte yer alan bu cami, alışageldiğimiz cami tasarımlarından biraz farklı. Çünkü cami, su damlası şeklinden esinlenilerek modern ve minimal bir tasarımla inşa edilmiş. Camiye giriş havalimanının bekleme salonlarından gerçekleştirilmekte olup caminin hemen yanında da Hamad Havalimanı’nı kuşbakışı gören uzun bir minare bulunmaktadır.

Katara Camii (Mavi Camii)

Katara Cami (Mavi Cami) 4

Mavi Camii olarak da anılan Katara Camii, mavi ismini turkuaz ve mor mozaiklerle donatılmış dış cephesinden almaktadır. Bir çok dilde Türk adıyla bağdaştırılmış turkuaz renginin sanatla işlenmiş olduğu her bir mekanda bir Türk izi aramak yerinde olacaktır. Zira caminin tasarımı, dünyaca ünlü mimar ve tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu tarafından, dünya çapında ünlü birçok caminin tasarımından etkilenerek yapılmıştır.

Altın Camii

Altın Cami, Katar 5

Katar demişken bir zamanlar bu toprakların hakimi, gittiği her yere kendinden bir parça bırakmış Osmanlı Devleti’ni anmamak olmaz. Katara’da bulunan Altın Camii, Osmanlı mimarisi kullanılarak çok küçük altın parçaları ile dekore edilmiştir. Durum böyle olunca cami önünde bazen fotoğraf çekenlere bazen de altın kaplamanın gerçek olup olmadığını kontrol edenlere rastlayabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Grand State Mosque, https://twitter.com/AhmedYusufm/status/1384332858890784771
  2. Eğitim Şehri Cami, https://twitter.com/camideyizbiz/status/1169353797115797506/photo/1
  3. Hamad Havalimanı Camii, https://www.flickr.com/photos/75477552@N06/13893831179
  4. Katara Cami (Mavi Cami), https://sweetannu.com/qatar-vacation-best-tourist-attractions
  5. Altın Cami, Katar, https://sergeev.org/pictures/archives/compress/2013/1202/21s.htm

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız: Mısır / Bosna Hersek / Kuveyt / Kanada / Norveç / Malezya / Almanya

Önceki İçerikKardeşlik Bağı Projesi
Sonraki İçerikİslam Şehirleri: Şanlıurfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz