Dünyada İslamJaponya

5 Soruda Japonya’da İslam

Doğan güneşin ülkesi olarak bilinen, samurayları, sumo güreşçileri ve ileri teknolojisi ile aklımızda yer etmiş bir ülkeden bahsedeceğiz bu sefer. Yani Japonya’dan. İstifade etmeniz temennisiyle 5 Soruda Japonya’da İslam sizlerle. Keyifli okumalar.

Japonya’daki Müslüman nüfusu ne kadardır?

japonya nüfus

Japonya’da yaklaşık 100.000 Müslüman yaşamaktadır. Bunların 10.000 kadarının Japon kalanının farklı milletlerden oluştuğu düşünülmektedir.

Japonya’ya İslam ne zaman ve nasıl ulaştı?

Japonya’da İslam

İslam, Japonya’ya 1917 Bolşevik İhtilali’nden sonra bölgeye gelen Tatar ve Kazan Müslüman göçmenler tarafından ulaşmıştır. Tatar Müslümanlar Japonya’daki ilk Müslüman grubu oluşturmaktadır. Ancak ilk etapta savaş sonrası psikolojisi ile gelindiği için İslamiyet ile ilgili çalışmaları sadece kendilerine yönelik gerçekleştirebildikleri belirtilmektedir. İslam’ın yayılması ise daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar ve şahsi gayretler ile gerçekleşmiştir.

Japonya’nın en meşhur camileri nelerdir?

Tokyo Cami
Tokyo Cami

Kobe Mescidi ve Tokyo Camii Japonya’da ki en meşhur camilerdir. Bunların dışında çeşitli bölgelerde daha küçük çaplı mescidler ve İslami merkezler ile birlikte toplam mescid sayısı 51’i bulmaktadır. Kobe Mescidi Japonya’daki en eski camii olarak bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin destekleriyle inşa edilmiş olan Tokyo Camii ise son yıllarda pek çok Japon’un İslam ile tanışmasına vesile olmuştur.

Japonya’da İslam adına çalışmalar yapan en önemli şahsiyetler kimlerdir?

Alem-i İslam
Alem-i İslam

Japonya’da İslam adına çalışmalar yapmış olan en büyük isimlerin başında Abdürreşid İbrahim gelmektedir. Kazan Türklerinden olan Abdurreşid İbrahim, özellikle Japonya’da İslam’ın tanınması ve yayılması konusunda önemli hizmetler yapmıştır. Nitekim bunlardan en önemlisi İslam’ın Japonya’da resmen tanınmasını sağlamasıdır (1939). Japonya ve İslam denildiğinde akla gelen bir diğer önemli isim ise Izutsu Toshihiko’dur. Kendisi Kur’an-ı Kerim’i Japoncaya tercüme etmiş ve pek çok kişiye ulaşmasına vesile olmuştur.

Japonya’da bulunan Müslümanların en büyük sıkıntısı nedir?

Japon Yemekleri

Japonya’da Müslümanların en büyük sıkıntısı helal yemek ve ibadethane bulma konuları olarak dikkat çekmektedir. Ülkenin beslenme alışkanlıkları ve alkol tüketimi gibi sebepler İslami kültüre uyum noktasında birtakım güçlüklere sebebiyet vermektedir. Diğer taraftan ülkede her ne kadar meşhur cami ve çeşitli İslami merkezler bulunsa da günlük ibadetler için bu sayı yetersiz kalmaktadır. Bilhassa Cuma namazı çalışanlar için büyük bir problem haline gelebilmektedir. Müslümanların bir diğer sıkıntısı ise İslami eğitim alacakları bir okul bulunmamasıdır.

Diğer Ülkeler İçin Tıklayınız!

Güney Afrika Cumhuriyeti / İngiltere / Filipinler / Bosna Hersek / Norveç / Malezya / Arjantin / Türkmenistan / Çin / Endonezya

Kaynak
Tokyo Camii

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu