5 Soruda Malezya’da İslam

614

Dünyada İslam serisinin bu yazısında 18.000’den fazla adanın birleşmesiyle oluşan bir Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’yı ele alıyoruz. İslam Malezya’ya nasıl ulaştı? Ne kadar Müslüman yaşıyor? Orada hangi camiler ve hangi önemli şahsiyetler var ? Müslümanların yaşadığı problemler nelerdir? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Malezya’daki Müslüman nüfusu ne kadardır?

İslamiyet’in resmî din olarak kabul edildiği Malezya’da  nüfusun %61.3’ü Müslüman, %19.8’i Budist, %9.2’si Hristiyan, %6.3’ü Hindu, Konfüçyanist , Taoist ve diğer yerel inançlara mensup kişilerden oluşmaktadır. Malaylar nüfusun %57’sini oluştururken, Çinliler, Hintliler ve Bumiputera’lar ile diğer ırklar ülke nüfusunun kalanını oluşturmaktadır.

Malezya’ya İslam ne zaman ve nasıl ulaştı?

Arap, Fars ve Hintli Müslümanların ticaret sebebiyle bölgeye yaptıkları seyahatlerle, İslamiyet’in ilk olarak Malay Yarımadası’nın batı sahilindeki Malaka’ya ulaştığı bilinmektedir. Malaka Devleti, 14. yüzyılın sonlarından itibaren bölgede önemli bir devlet olarak öne çıkmıştır. 15. Yüzyılın başlarında Malaka hükümdarlarının İslamiyet’i kabul etmesinden sonra bölgede İslam hızla yayılmış, Malay kültürünün gelişiminde İslamiyet merkezî bir rol üstlenmiştir.

Malezya’nın en meşhur camiileri nelerdir?

Güneydoğu Asya’nın en büyük camilerinden birisi olan Milli Camii, modern tasarımı, geleneksel İslam, hat ve süsleme sanatı ile dikkat çeken meşhur camiilerdendir. Malezya’nın harika camilerinden biri de Kristal Camii’dir. Johor Bahru’daki Sultan Abu Bakar Devlet Camii, 5 kubbesi İslam’ın 5 rüknünü yansıtan Zahir Camii, El-Ezrak ismiyle de bilinen Putrajaya Camii ve Kuala Kangsar Camisi ülkenin en ünlü camiilerinden bazılarıdır.

Detaylı bilgi için ;

Allah’ın Evleri (Malezya)

Allah’ın Evleri (Malezya 2)

Malezya’da İslam adına çalışmalar yapan en önemli şahsiyetler kimlerdir?

Malezya’da İslami çalışmalar yapan önemli şahsiyetlerin başında 16.yüzyılda yaşamış Açeli Kadiriyye tarikatı şeyhi Hamza al-Fansuri gelmektedir. Fansuri, şiir ve metaforlar üzerinden sufi-mistik öğretilerle çok sayıda insanı etkilemiş ve İslamiyet’in yayılmasına büyük katkılar yapmıştır. Şeyhü’l İslam Şemseddin Sumatrani ,Nur al-Din Raniri ve Abdul Rauf al-Singkili gibi diğer sufi isimler de Malezya’da İslam adına çalışmalar yapan önemli şahsiyetlerdendir.

Malezya’daki Müslümanların sıkıntısı nedir?

Malezya’da çok etnikli, çok dinli ve çok kültürlü bir toplum söz konusu olduğu için kimi zaman eğitimsel ve siyasal ikilikler yaşanabilmektedir. Bu da İslami eğitim konusunda Müslüman olmayanlar arasında sorunlara neden olabilmektedir.

Diğer Ülkeler İçin Tıklayın !

5 Soruda Çin’de İslam
5 Soruda Brezilya’da İslam
5 Soruda Güney Kore’de İslam
5 Soruda Japonya’da İslam
5 Soruda Endonezya’da İslam
5 Soruda Rusya’da İslam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz