ABD’de İslamiyetten İzler Taşıyan Hayret Verici 5 Mekan

0
275
ABD'de İslamiyetten İzler Taşıyan 5 Mekan

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle İslam’a ve Müslümanlara karşı olan siyasi söylemi belli zamanlarda artıp belli zamanlarda azalsa da karşı bir atmosferin mevcut olduğunu söylemek de mümkün. Bu noktada Amerika’nın sınırları ötesindeki insanların, yerlerin ve fikirlerin zenginliklerine daima kıymet veren ve saygı duyan bir ülke olduğu iddiasına inanmak çok da kolay değil. Biz onu genellikle Yunan veya Roma atalarıyla ilişkilendirsek de, ABD’de İslam tarihinin, sembollerinin veya Kur’an ayetlerinin yansıtıldığı, ABD kurumları tarafından kabul edilen beş yer bulunuyor. Gelin bu şaşırtıcı yerlere birlikte göz atalım.

1Harvard Hukuk Fakültesi

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1

İlk ziyaret noktamız Cambridge’de bulunuyor. Harvard Hukuk Fakültesi Kütüphanesi’nin hemen girişindeki Adalet Sözcükleri (Words of Justice) sergisi, tarihin en güçlü adalet ifadelerini simgeleyen 33 alıntının yer aldığı bir galeri. Girişteki duvarda göze çarpan üç alıntı var: İlki Hippo’lu Augustinus’dan, ikincisi Magna Carta’dan ve üçüncüsü de Nisa Suresi’nin 135. Ayeti:

“Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.”

2 Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi

ABD'de İslamiyetin İzleri
Portreler 2

Ünlü hukuk fakültesini arkamızda bırakarak ABD Yüksek Mahkemesine geçelim. Yasaların kurulmasında rol oynayan tarihin en büyük on sekiz liderini betimleyen bir friz[1], Washington DC’deki Yüksek Mahkeme binasında, mahkeme salonunun hemen üstünde mermer üzerine oyulmuştur. Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus, Frank Kralı Şarlman, İngiltere Kralı Kral John ve peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) bu liderler arasında yer alıyor.

3Amerikan Kongre Binası

ABD'de İslamiyet'in İzleri
Portreler 3

ABD Kongre Binasına geldiğimizde ise Temsilciler Meclisi Odası bizi karşılıyor. Odanın duvarlarının çevresinde Amerikan hukukunun temelini oluşturan ilkelerin oluşturulmasında yaptıkları çalışmalarla tanınan tarihi şahsiyetleri tasvir eden yirmi üç kabartma portre levhası bulunmakta. 1950 yılında hazırlanan portreler arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın da bir portresi bulunuyor.

4Kongre Kütüphanesi Kubbesi

ABD'de İslamiyet'in İzleri
Duvar Resmi 4

1897’de Edwin Blashfield tarafından yapılan duvar resmi, Kongre Kütüphanesi’nin ana okuma odasının üzerindeki devasa kubbede yer alıyor. Duvar resminin çevresinde Batı medeniyetinin evrimine katkıda bulunduğu düşünülen dönemleri temsil eden on iki kanatlı figür bulunuyor. Resimde “Fizik” yazısını okuyan bir figür İslam medeniyetini temsil etmek amacıyla resmedilmiş. İslam coğrafyasının fizik, kimya, astronomi, cebir, algoritma bilimleri üzerindeki muazzam etkisini simgeliyor.

5Thomas Jefferson Kütüphanesi

ABD'de İslamiyet'in İzleri
Kuran Nüshaları 5

Kongre Kütüphanesi’nin Nadir Kitaplar ve Özel Koleksiyonlar Okuma Odasına doğru ilerleyelim. Burada George Sale tarafından tercüme edilen ve bizzat Jefferson tarafından paraflanan iki ciltlik bir Kur’an-ı Kerim nüshası Jefferson’un kişisel kütüphanesinde bulunuyor.  2007 yılında ABD Kongresi’ne seçilen ilk Müslüman temsilci olan Keith Ellison tarafından yemin töreni sırasında kullanıldığında bu Kur’an-ı Kerim de kamuoyunun gündemine girdi.

[1] Friz: “Mimarlıkta taban kirişi ile çatı arasında kalan, kabartmalarla bezeli ya da düz şerit”.