Filipinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Madde

0
337
Palawan Adası, Filipinler. Fotoğraf: pixabay.com

Bir kısmını bildiğiniz, bir kısmını da duyunca şaşıracağınız Filipinler hakkında bilmeniz gereken 10 maddeyi sizler için derledik. Keyifli okumalar

1Ülkede Konuşulan Diller

Fotoğraf: pixabay.com

Filipinler 7107 adadan oluşan bir okyanus ülkesi. Burada 100’den fazla lehçe bulunuyor. Farklı adalardaki farklı kabileler birbirleriyle anlaşabilmek için İngilizceyi yahut Tagalogcayı kullanmakta.

2Ülkede Dinin Tarihi Seyri

Paoay Kilisesi, Filipinler. Fotoğraf: pixabay.com

1595’e kadar ülke Müslüman sultanlıklar tarafından barış içinde yönetilmiştir. Bundan sonraki 333 senede İspanyol/Emperyal/Katolik zulmü neticesinde Hristiyanlaştırılmış. Böylece Asya kıtasının yegane Hristiyan devleti olmuştur.

3Alınan Çelişkili Kararlar

El Nido, Filipinler. Fotoğraf: pixabay.com

Birleşmiş Milletler 1947 oturumunda İsrail’in tanınmasında evet oyu kullanarak İslam ülkelerini kızdırmış. 1957’de ise İsrail’e karşı Süveyş kanalı oylamasında Mısır’ı destekleyerek Yahudileri kızdırmıştır.

4Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Antlaşma

Filipinler Haritası. Fotoğraf: pixabay.com

Amerika Birleşik Devletleri; Filipinleri yer üstü, yer altı kaynakları, canlı cansız varlıkları ve yaşayan insanları ile birlikte satın almıştır. İspanya Krallığı, 1896 tarihinde Paris Antlaşması’yla 20 milyon dolar karşılığında satmıştır. Tarihte bir devletin başka bir milleti topyekun satın aldığı ve bir milletin topyekun satışının yapıldığı tek örnektir!

5Yeni Mezheplerin Çıkış Yeri

Kilise, Filipinler. Fotoğraf: pixabay.com

Yüzlerce yeni Hristiyan mezhebinin çıkış yeri Filipinler olmuştur. Bu mezheplerin bazılarının milyonlarca takipçisi vardır. Örnek: iglesia ni cristo. 10 milyona yakın tabisi olan mezhepte haç yasak, resim yasak, heykel haram, cuma akşamları bir araya geliyorlar. Mütesettir bir topluluk ve dünya yüzünde saf tevhid inancına Müslümanlarla kendilerinden başka kimsenin inanmadığını düşünüyorlar. Hz. İsa’nın peygamber olduğuna ve liderlerinin de peygamber olduğuna inanıyorlar.

6Moro Müslümanları

Moro Müslümanları 3 asra yakın devam eden ve son çeyrek asırda mücadeleleri destanlaşan bir kabileler topluluğudur. 2017 yılında özerkliklerini ilan ettiler. Özerk Moro Müslüman bölgesinin başkenti Cotabato. Kendilerine ait meclisleri, orduları, polis teşkilatları, şer’i mahkemeleri var.

7Ülkenin Çalışan İnsan Gücü

Manila Körfezi, Filipinler. Fotoğraf: pixabay.com

Filipinler tam bir diaspora gücü! Arap ülkelerinde, Avrupa’da ve Amerika’da milyonlarca Filipinli hemşire, çocuk bakıcısı, yetişkin hasta bakıcısı, yaya, öğretmen yahut inşaat mühendisi, işçisi, çalışanı olarak görev almakta. Ülke GSMH’sini %10’unu Yurtdışı Filipinli çalışanların gönderdiği döviz oluşturmaktadır.

8Yer Altı Kaynakları

Bakır Madeni. Fotoğraf: pixabay.com

Filipinler yer altı madenleri konusunda zengin bir ülke. Ancak altyapı yetersizlikleri ve maliyetler ülkedeki madenlerin ya işlenememesine yahut yabancı şirketlere devrine zorlamış ülkedekileri. Buna rağmen Filipinler bakır ve kromda kaynak zenginliği açısından dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

9Farklı Bir Siyasi Yapı

Fotoğraf: pixabay.com

Filipinler nev’i şahsına münhasır bir demokrasi örneği sergilemektedir siyasi açıdan. Eyalet sistemi, parlamenter sistem, başkanlık sistemi, Amerikan Başkanlık sistemine yakın İspanyol mahalli idare yapısının kopyalandığı biraz karışık bir siyasal sisteme sahip. Filipinler devlet başkanı ve aynı zamanda silahlı kuvvetlerin başkomutanı, 6 yıllık tek bir dönem için ve doğrudan halkoyuyla seçiliyor. İkinci defa seçimine imkan verilmeyen Başkanlık sistemi bazen Ferdinand Marcos gibi diktatörlerin ülkeyi demir yumrukla yönetmesine yol açmıştır.

10Moro Mücahitleri Ve Özerlik

Fotoğraf: pixabay.com

Moro Mücahitleri, 3 asır İspanyollara, yarım asır Amerika’ya, 4 sene Japonlara ve son yarım asırda da merkezi hükümete karşı insan hak ve hürriyetinin destansı mücadelesini vermişler. Bunun sonucunda özerklik statüsünü hak etmişlerdir. Bu süreçte son halkanın tamamlanmasında Türk Hükümetinin ve STK’ların katkısı inkar edilemez.

Önceki İçerikMohammed Kaleem Mirza: İspanya’da İslam’a Yeni Bir Form Kazandırılmalı
Sonraki İçerikÇizgi Romanlarla Müslümanca Bir Anlatı Ortaya Koymak : Huda Fahmy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz