Amerikalı Basketbolcu Kardeşimizin Camiye Olan Özlemi

0
413
Amerikalı Basketbolcu Kardeşimizin Camiye Olan Özlemi

Bugünkü haberimiz İslami yaşantının kalplere verdiği huzur, samimiyet ve heyecanın adeta dışarıya yansıması ve temsili üzerine. Hakiki iman ve teslimiyetin Müslüman bir kardeşimiz üzerindeki etkisi duygulandırıyor hepimizi. “Kim bu kardeşimiz?” diye soracak olursanız hemen başlayalım o halde.

Amerikalı Müslüman basketbolcu bir kardeşimiz Covid-19 salgınından dolayı 3 ay boyunca kapalı kalan ve 15 Haziran’da Katar’da yeniden ibadete açılan camiler sebebiyle heyecanlanıyor. Tıpkı bu kardeşimiz gibi bugünlerde dünyanın farklı yerlerinde tekrardan ümmet camilerde bütünleşiyor ve Rabb’ine şükrünü eda edip Allah’ın evi olan camilere misafir olma şerefine nail oluyor.

Al-Wakrah Club takımının basketbolcusu olan Musa Abdul-Aleem, Katar’da bulunan Al-Wakrah’taki bir camiye doğru mutlu bir şekilde koşarken bir video paylaşıyor ve defalarca “Mescit açık, mescit açık!” diye bağırarak duyduğu heyecanı gösteriyor. Videoda bir  güvenlik görevlisine “Bu kamet sesi mi?” diye soruyor.

Amerikalı Basketbolcu Kardeşimizin Camiye Olan Özlemi
Amerikalı Basketbolcu Kardeşimizin Camiye Olan Özlemi 1

Katar 15 Haziran’da Covid-19 kısıtlamalarını hafifletirken, bu süreçte sadece vakit namazları kılınacak şekilde 500 cami namaz için kapılarını açtı. Yeni koronavirüs pandemisi meydana gelmesi ile beraber dünyanın dört bir tarafındaki Müslüman ülkeler hastalığın yayılımını durdurmak için önlemler alıyorlar. Önlemler arasında Kabe’nin ve Mescid-i Nebevi’nin kapatılması ve umre ziyaretlerinin askıya alınması da yer alıyor.

70 günlük kısıtlamanın ardından Mescid-i Nebevi’ye giden doksan bin kişi geri döndü. Kabe de dahil olmak üzere Mekke’deki camiler normale dönüş planına uygun olarak yavaş yavaş açılacak.

Artık normale dönüş sinyallerini gördüğümüz bu günlerde Rabbim bizi bu süreci idrak edip bundan sonraki yaşantımızda iman ve ferasetle hareket eden kullarından eylesin. İslam’ı yaşarken samimiyet ve teslimiyetimizi artırması temennisiyle. Vesselam…2-3-4

Kaynaklar

  1. Amerikalı Basketbolcu Kardeşimizin Camiye Olan Özlemi, https://www.instagram.com/pullup4success_1
  2. https://aboutislam.net/muslim-issues/n-america/american-muslims-reaction-to-mosque-reopening-goes-viral
  3. https://www.eurobasket.com/player/Musa-Abdul-Aleem/Qatar/Al-Wakrah/266424
  4. https://islamansiklopedisi.org.tr/kamet
Önceki İçerikÇocukları İçin Seccade Tasarlayan Babanın Hikayesi
Sonraki İçerikİslam Felsefe ve Müslüman Filozoflar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz