İlham Veren Projeler

Âsımın Nesli Okuma Grupları

Allah yolunda ilim öğrenme konusunda Asım bin Sabit’i örnek alan Âsımın Nesli Okuma Grubu, bir tahlil grubu olmaktan öte hedeflere sahip. Aynı zamanda, ümmetin gençlerine disiplinli okuma nedir? sorusunun cevabını da sunuyor.

Fatma ve Asra Nur Hanımların istikrarlı okuma konusundaki eksiklikleri giderme noktasındaki azmi ile 2015 yılında ortaya çıkan grup, gün geçtikçe mekanların ötesine geçerek kalpten birbirlerine bağlı bir uhuvvet ortamı sağlamış. Öncesinde yalnızca İstanbul merkezli olan Asımın Nesli Okuma Grupları, şu an Türkiye’de 53 şehirde ve yurt dışında 5 ülkede üye alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Zamanla sınırları aşan bir tahlil grubu halini alan Asımın Nesli, Mehmet Akif’in Âsımın Nesli davasını canlı tutmaya çalışıyor. Grup hem gençlere hem de gençlik azmini kaybetmemiş her hanıma; karakterli ve ahlaklı olmak için bir yol haritası çiziyor.

OKUMAK, BİR HİLAL UĞRUNA OKUMAK…

Ehli Sünnet Merkezli Okumalar Gerçekleştiren Bir Grup Genç

Âsım’ın Nesli Okuma Grubu, ehli sünnet ve’l cemaati önceleyen yaklaşımını seçtiği kitaplarda da gösteriyor. Titizlikle kitap seçimi yapıp ardından okumaları gerçekleştiren grup, katılmaya istekli olan kişilerden istikrarlı olmalarını ve dava heyecanını kalplerinde hissetmelerini bekliyor.

Henüz okuma gruplarının yaygınlık kazanmadığı bir zamanda ortaya çıkan Âsım’ın Nesli, sistemli bir okuma grubu kurma niyeti ile ortaya çıkmış. Kardeşlik ve uhuvvet bilincini güçlendirmek adına, bir okuma grubundan daha fazlası olmayı amaç ediniyor.

İçini Kendini ve Alemi Okumak

Okumayı farklı yönlerden değerlendiren Âsım’ın Nesli, kitap seçiminde son derece dikkatli seçimler yapmakta. Okuma grubunun ilk zamanlarında, bir kitap ve bir dergi okuması şeklinde ilerleyen grup zamanla 1 kült kitap bir kategori kitabı şeklinde ilerlemeye başlamış. Bunun nedeni olarak, okumalarına derinlik katmak ve okudukları alanda belli bir birikim kazanmak gibi sebepleri gösteriyorlar.

Ümmetin Hanımlarının İhtiyaçlarına Göre Şekillenen Bir Okuma Grubu

Ummetin Hanimlarinin Ihtiyaclarina Gore Sekillenen Bir Okuma Grubu
Âsımın Nesli Okuma Grupları 1

Ümmetin hanımları için ortak bir şuur ve dava oluşturmak gayesi taşıyan grup, her yıl seçtikleri bir kaynak eserle birlikte şahsiyetleri şekillendiren okumalar yapıyor. Ehli sünnet vel cemaate ulaştıran seçimlerde, bu yıl Edebul Mufred okuyarak ahlak anlamında kararlar alarak toplumsal bir dönüşüm başlatmayı hedefliyorlar.

Kitap seçimlerinde ümmetin güvenilir hocalarından tavsiyeler alan grup, seçimlerini özenli şekilde yapmak için gayret sarf ediyor.

Âsım’ın Nesli Olmaya Aday Olan Gençlerin Yolu

Okuma grubunun şartlarını kabul edip istikrarlı olma sözü veren her hanım, gruba katılım sağlayabilir. Gruba alımlar her yıl dönem başı yapılmakla birlikte, her ay açılan misafir katılımcı formu sayesinde dileyen kişiler üye olmadan da katılım sağlama imkanı bulabilmekte.

Âsım’ın Nesli Okuma Grubu’ndan 5 Kitap Tavsiyesi

  1. Ebû’l Hasen en-Nedvi – Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti
  2. Necmettin Erbakan – Davam
  3. Necip Fazıl Kısakürek – İman ve Aksiyon
  4. Ali Haşimi – Müslüman Kadının Şahsiyeti
  5. Ali Ulvi Kurucu Hatıratı

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu