HaberlerBirleşik Arap Emirlikleri

Burada Her Şey Güvene Dayalı

Eğer siz de bir kitap aşığıysanız ve Dubai’deyseniz bu kütüphane tam size göre bir yer. “Kitap Kahramanı” ismini taşıyan kütüphane, Dubai’de bir stantta bulunuyor ve herkesin alabileceği şekilde yirmi binden fazla kitapla dolu.Burayı diğer kütüphanelerden ayıran en büyük özellik ise güven ilkesi üzere çalışması.

Bu ilkelerinden dolayı kütüphanede hiçbir görevlisi bulunmuyor. Ziyaretçiler kitaplarını kendileri seçiyor ve ücretlerini üzerinde “Güven Sandığı” yazan kutunun içine atıyorlar.

Güven sandığı
Güven sandığı

Proje

Proje sahibi Muhammed İsa El Kabisi, Güven Kütüphanesi Projesi hakkında El-Beyan’a verdiği röportajda da bu projenin güven üzere kurulu olduğunu vurguluyor. El Kabisi, ziyaretçilere güvendiğini ve herhangi bir satış elemanının görevlendirilmesine gerek olmadığını söyledi.

Stantta günde yüzden fazla kitap satılıyor. Kütüphaneye yalnızca bir grup görevli günlük olarak gelip standa yeni kitaplar ekliyor ve stanttaki kutudan ücretleri topluyorlar. Ziyaretçilerin 10 ila 20 dinar arasında değişen fiyatları anlamaları için kitapların üzerine renkli kağıtlar yapıştırılmış. Güven Kütüphanesi’nde bulunan kitapların çoğu Arapça ve İngilizce olmak üzere iki dilde mevcut. Ancak bu stantta hatırı sayılır miktarda Fransızca, Rusça, İspanyolca ve Çince kitaplar bulmanız da mümkün. Bu çeşitlilik, kütüphaneyi her milletten kitap aşıklarının uğrak bir durağı haline getiriyor.

Güven Kütüphanesi projesi
Güven Kütüphanesi projesi

Diğer Şubeler

Güven Kütüphanesi’nin bu başarısından sonra Muhammed El Kabisi’nin kararıyla güven ilkesine sahip çeşitli şubeler açıldı. Bu şubelerden biri geçtiğimiz Mayıs ayında Marina bölgesinde hizmete başladı. Marina şubesinin diğer şubelerden farklı olarak çalışanları vardı ancak ödemeler her zaman standın dışında duran güven sandığına yapıldı.

El Kabisi’nin  projeleri sadece kitap satmakla kalmadı. Kendisi ücretsiz kitap takası fikrini geliştirdi. Ve yine Dubai’de değişik seviyelerdeki eğitim ve okul kitaplarının takası için bir stant açtı. Bu kitap takas standı sadece Dubai ile sınırlı kalmayıp diğer emirliklerinden de ilgi topladı. Stantlar çocuklarına yeni eğitim kitapları almak isteyen bir çok ailenin uğrak noktası oldu.

El Kabisi, Dubai’nin değişik bölgelerinde kitaba ve kitap okumaya destek için yeni projeler üretmeye devam ediyor. Bu amaçla El Kabisi ve ekibi, çalışan insanları okumaya teşvik etmek için aylık olarak ofis ve kurumlarda da kitap satmaya başladı. El Kabisi’nin söylediğine göre bu güzel projelerin yanı sıra aklında üzerinde çalışılacağı birçok yeni fikri ve projesi de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu