HaberlerEğitimÖrnek İnsanlarTürkiye

Çocukların Mekanı: Minik Kalpler Balat

Bir işi gönülden yapmak, ne yapıyor olursanız olun karşı tarafa bunu hissettiriyor. Herkesin ne yaptığını bilmeden savrulduğu bir çağda, iyiliği gönülden yapabilmek ve bu iyiliği hayatınızın merkezine koyarak yaşayabilmek ne güzel bir şeydir! Bugün sizlere gönülden yaptığı bir işle Balat’ın pek çok çocuğunun hayatına dokunan Ali Rıza Bey’in hikayesini anlatmak istiyoruz.

İyiliğe El Uzatmak

Balat, yapısı itibariyle büyüğünden küçüğüne hayatın nabzının çok farklı attığı bir yer. Bizler Balat’ın sokaklarında kahveler içiyoruz, fotoğraflar çekiyoruz ve dokusuna hayran kalıyoruz. Hatta sık sık dizi, film setlerine denk geliyoruz ancak Balat’ın çocukları sahiden yaşadıkları yeri bizim gibi mi görüyorlar? Suç oranlarının, yoksulluğun fazla olduğu bu semt; renkli sokaklarının yanı sıra çok farklı yaşam koşullarını da bir arada bulunduruyor. Yalnızca biz göremiyoruz…

Iyilige El Uzatmak

Ali Rıza Bey bunu görebilenlerden bir tanesi. Balat’ın tatlı mı tatlı bir ara sokağında “Minik Kalpler Balat” olarak çocuklarla birlikte isimlendirdiği bir aşevini yürütüyor. Aşevi, aslında buranın işlevlerinden yalnızca bir tanesi bizce. Çünkü çocuklar tüm günlerini burada geçiriyor, ödevlerini yapıyor, oyun oynuyor, kitap okuyorlar.

Umudun Masum Rengi

İçimizi umut ile dolduran bu hikayede ortam çok renkli, çocuklar zaten renkli ama onlar umudun rengini mavi olarak belirlemişler ve aşevinin karşısına bunu yansıtan bir çizim yapmışlar.

Umudun Masum Rengi

Biz Ali Rıza Bey’in ve Balat’ın çocuklarının hikayesini çok sevdik. Medya Sanat Merkezi ve Medeniyet TV ortaklığıyla düzenlenen Belgesel Okulunun öğrencileri olarak onların hikayesini küçük bir belgesele taşımak istedik. Biz bu belgeseli çekerken çok gönülden çektik ancak hikayeyi esas çok sıcak yapan bu hikayenin kahramanı Ali Rıza Bey ve çocuklar oldu.

Ali Rıza Bey’in dediği gibi asıl mesele elini uzatmak, biz ondan çok şey öğrendik ve çok ilham aldık. Sizleri de bu hikayeye tanık etmek için çektiğimiz belgeseli izlemeye davet ediyoruz. “Umudun Rengi” ekibi keyifli seyirler diler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu