Dünyanın En İyi Öğretmeni Ödülü Filistin’e Gidiyor: Hanan Al Hroub

“The global teacher prize (Küresel Öğretmen Ödülü)” dünyanın çeşitli yerlerindeki iyi öğretmen ve eğitimcilere verilen bir ödül. Varkey Vakfı‘nın 5 yıldır düzenlediği bu yarışma sonucunda kazanana 1 milyon dolar ödül veriliyor. Ödülü kazanan öğretmenin ayırt edici  niteliklere sahip olması ve çevresine ilham veren biri olması gerekiyor. Ödülün iki hedefi var; İnsanların eğitime verdiği önemi arttırmak ve dünyanın dört bir yanından gelen öğretmenlerin takdire şayan çabalarının tanınması. Örgüt, bu öğretmenlerin etkisinin öğrencilerin ve çevrelerindeki topluluklar üzerinde etkili olmasını istiyor.

Filistin’de Öğretmen Olmak

Filistinli Hanan Al Hroub 43 yaşında. Filistin’in Beytüllahim bölgesinde yaşıyor. Mülteci kampında doğdu ve hayatı boyunca İsrail işgal gerçeğiyle yaşamak zorunda kaldı. Yaşadığı zorluklar onu öğretmenlik mesleğine itti ve öğrencileri için tüm fedakarlıkları göze alabilecek bir eğitimci oldu. Öğrencileri de onun gibi işgal edilmiş bir ülkede hayata tutunmaya çalışıyor. Gerek okul hayatında gerekse toplumsal hayatta birçok zorlukla karşılaşıyor. Hanan için çocukları normal hayatlarına, talihsizliklerinin ardından toplum ve okul hayatına geri döndürmek kolay değildi. Ama tüm zorluklara rağmen bugün bu görevi başardığını söyleyebiliyor.

Hanan’ın çalıştığı okul Ramallah’ın dışında, öğrencileri 6-10 yaş aralığında ve onlar şiddetin hiçbir zaman azalmadığı bir yerde yaşıyorlar. Öğrenciler derslere odaklanmıyor hatta bazıları şiddet olaylarına karışıyor. Yaşadığı tüm tecrübelerden yolunu aydınlatacak, sistematik eğitimde kendisine rehber olacak ve toplumu etkileyecek önemli bir şey öğrendi; “Şiddeti bırakma eğitimi”. Hanan bu eğitimi öğrencilerine verirken yaratıcı fikirler, farklı oyunlar ve etkinliklerden faydalanılması gerektiğini düşünüyor. Örneğin; okuma köşesinde, önlerinde kısa ve ilham veren, ruhlarını yükselten ve onları etkileyen hikayeler sunuluyor. Verilen eğitim sonucunda öğrencilerin güçlü yanları ortaya çıkıyor ve olumlu eylemlere yöneliyorlar. Başarılı öğretmen “Şiddete hayır” mesajını vermek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor.

Yılın En İyi Öğretmeni

Hanan bir hafta aradan sonra sınıfa ve öğrencilerine döndüğünde sadece hediyelerle değil, üzerinde “yılın en iyi öğretmeni” yazılı bir kupayla dönecek. O, sekiz bin rakip arasından ve çeşitli ülkelerden gelen on finalist arasından seçildi. Juri üyeleri derslere girdiler, sınıf içinde kullanılan materyalleri incelediler ve seçimlerini ona göre yaptılar. Dubai’de düzenlenen törende ‏Peder Francis, Cambridge Dükü ve Bill Clinton, Hanan’ı onurlandıran konuşmacılar arasındaydı ve Hanan, Nobel eğitim ödülüne eşdeğer mükemmellik unvanını aldı.

Ramallah’ta şehir merkezine kocaman bir ekran kuruldu ve kazananın Hanan El Hroub olduğu açıklanınca kutlamalara başlandı. Öğrencilerinden biri bize heyecanla şunları aktarıyor:

“Heyecanla  önce kazanması için dua ettik ve daha sonra kazandığını duyunca sevinçten ağladık.” Filistin her zaman onla gurur duyuyor. Yılın en iyi öğretmeni ise bize şunları söylüyor; “Kupayı alacağım ve evlatlarıma vereceğim. Çünkü onların aracılığıyla bana ilham geliyor ve ödülü asıl hak edenin öğrencilerim olduğunu düşünüyorum.”

Ve şunları ekliyor; “Sınıfın dışında şiddetli bir atmosfer var. İçinde barışı, huzuru ve emniyeti sağlamaya çalışıyorum. Bazen palyaço kıyafetleri giyiyorum, kırmızı bir burun takıyorum. Çocuklara karşılıklı saygıyı, güveni, birlikte iş yapmayı öğretecek oyunlar üretiyorum ve beraber oyun oynuyoruz. Bu şekilde onları pozitif eylemlere teşvik etmiş, onurlandırmış ve şiddeti engellemiş oluyorum.”

Hanan, “oynuyoruz ve öğreniyoruz” isminde bir bilgelik ve yaşam felsefesi kitabı yayınladı. O, para ödülünü on yıl boyunca kullanmayı planlıyor ve genç neslin öğretmen olmasını destekliyor.

Filistinli öğretmen Hanan’ın bu hayranlık uyandıran çabası ve başarısı herkesi çok etkiledi. İşini bu derece iyi yapan öğretmenlerin varlığını bilmek bize ister istemez umut veriyor. İçimizde yeşeren umutla çocuklara hayat verecek böyle öğretmenlerin artmasını tüm kalbimizle temenni ediyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz