HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Colorado Müslümanlarının Zaferi

Bu yazımızda Colorado’da bir fabrikada çalışan Müslüman işçilerin insan haklarına ilişkin verdikleri zorlu mücadeleden bahsedeceğiz. İşte bu zorlu mücadeleden sonra Müslüman işçiler artık ibadetlerini rahatça yapabilecekleri bir mola süresi için hak kazanmış durumdalar.

Bu mücadele pek çok Müslüman kardeşlerine de ışık olmuş oldu ve Colorado’daki bu et fabrikası işçilerine 1.5 milyon dolar tazminat ödeme kararı aldı ve üstelik kararı komite aracılığıyla resmi olarak da açıkladı.

İşçiler adına fırsat eşitliği sunmak üzere çalışan bir komisyon, Cargill Met Solochins fabrikasının yönetiminin Somali menşeli 138 Müslüman-Amerikalı işçiye 1.5 milyon ABD Doları ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Komite ilerleyen günlerde fabrikanın Fort Morgan’daki sığır eti işleme tesisindeki Müslüman çalışanlara ek olarak yöneticiler ve çalışma saatlerinden muzdarip olan tüm çalışanlarına dair düzenleme yapma kararı aldığını da açıkladı.

Colorada

Peki bu mücadele ne kadar zamandır sürüyor dersiniz? İlk kıvılcım aslında fabrika yönetiminin Müslüman çalışanların namaz kılmak için kısa molalar vermesine izin veren politikalarını iptal kararı yayınladığı 2016 yılına kadar dayanıyor.Fabrika aynı dönemde bir dizi işçiyi de işten çıkarma kararı almıştı.

2017 ye gelindiğinde ise Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi, işçilerin ,inanç özgürlüklerine dair ani politika değişikliğini protesto ettikleri için ayrımcılığa uğradıklarını duyurdu. Böylece bu mücadelede ses getiren bir adım daha atılmış oldu.

Cargill Company’nin et işleme için başkanı olan Brian Sykes, çalışanlara dini ayinlerin gerçekleştirilmesi için yer sağlamanın çalışanların katılımının ve desteğinin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Öte yandan son gelişmelere dair bir harika haber de Timseners sendikasından geldi.Sendika işçilere ayrımcılık şikâyetlerini çözümlemek için 153.000 dolar ödenmek zorunda olduğunu ifade etti.Şimdilerde İslam adına başlayan bu güzel direniş İspanya’da tüm hızıyla devam ediyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu