Allah'ın EvleriFransa

Fransa’daki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Fransa’daki camiler olacak.

Büyük Paris Cami ( Grande Mosquée de Paris)

Büyük Paris Cami, Fransa’da ilk yapılan camidir. Dünya savaşı sırasında Fransa’da Almanlara karşı savaşarak şehid düşen 28.000 Müslüman askerin anısına Fransa hükümeti tarafından bir cami yapılmak istenmiştir. 1922 yılında başlanan Büyük Fransız Cami’nin inşaatı 4 yıl sürmüş, 1926 yılında tamamlanmıştır.

Buyuk Paris Camii Grande Mosquee de Paris

Fransa’da Büyük Paris Cami’nin inşaatına başlandığında II. Abdülmecit ve Atatürk‘ün
de projeye maddi katkıda bulunduğu bilinmekte. Abdülmecit’in 1944 yılında vefat ettiğinde cenazesinin buraya getirilerek 10 yıl süreyle bu camide tutulmuştur. Büyük Paris Cami’nin külliyesinde Fas mutfağına ait yemekleri tadabileceğiniz bir restoran, kütüphane, konferans salonu, hamam ve bir çok ufak dükkan bulunuyor. Fas mimarisinin etkisinde tasarlanmış caminin 33 metre yüksekliğindeki kare minaresi, Tunus’taki Kayravan Ulu Cami’nden esinlenmiş.Ayrıca içerisinde ziyaretçilerin oturması için hazırlanmış küçük masalar ve minderler bulunuyor.

Esselam Cami (La mosquée Assalam de Nantes)

Esselam Camii La mosquee Assalam de Nantes

Assalam cami, Fransa’nın Nantes şehrinde bulunan bir camidir. Caminin inşaatı 2009 yılında başlamış ve yapımı 3 sene sürmüştür. Cami’nin inşaatı  Darwish Holding başkanı olan Bader Abdullah Al-Darwish tarafından finanse edildi. Kendisi 4.4 milyon euro bağışta bulunmuş.Fransa İslami Örgütler Birliği (UOIF) başkanı Ahmed Jaballah’ın yanı sıra Cezayir Konsolosu ve Katar Konsolosunun da katıldığı bir törenle cami hizmete açılmıştır.

17 metre yüksekliğindeki minaresi ve ışığa göre renk değiştiren kubbesiyle Assalam Cami Nantes şehrini aydınlatıyor. Cami, dernek grupları veya lise öğrencileri tarafından çok sık ziyaret edilmektedir. Bütün vatandaşlara cami açık olup Fransız vatandaşları arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Sahabe Cami (La mosquée Sahaba)

Sahabe camii La mosquee Sahaba

Créteil’de yer alan bu cami Mimar Anas Hamdallah tarafından tasarlanmış ve 18 Aralık 2008’de hizmete açılmıştır. Cami Müslüman Dernekleri Birliği tarafından yönetilmektedir. Caminin yanında bir kitapçı, bir çay salonu ve restoran, bir hamam, sergi salonları ve diğer salonlarla birlikte İslam kültürlerinin keşfedilmesi ve derinleştirilmesine ayrılmış alanlar bulunmaktadır. Ayroca Arapça dersleri ve özel ders için çalışmalar da mevcuttur. Faslı ustalar tarafından yapılan iç dekorasyon, Arap-Endülüs tarzından esinlenilerek oluşturulmuştur.

Fransa’daki camiler tabi ki bununla sınırlı değil. Nitekim tamamlandığında Avrupa’nın en büyüğü olacak olan Strazburg Eyüp Sultan Cami’nin temelleri de geçtiğimiz aylarda Fransa’da atılmıştı 3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği, 14 bin 500 metrekare alana sahip olacak bu yapı büyük bir külliye içerisine inşa ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu