Fransa’daki Camiler

437

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz.Bu seferki durağımız : Fransa

1Büyük Paris Camii ( Grande Mosquée de Paris)

Büyük Paris Camii, Fransa’da ilk yapılan camidir. Dünya savaşı sırasında Fransa’da Almanlara karşı savaşarak şehid düşen 28.000 Müslüman askerin anısına Fransa hükümeti tarafından bir cami yapılmak istenmiştir. 1922 yılında başlanan Büyük Fransız Camii’nin inşaatı 4 yıl sürmüş, 1926 yılında tamamlanmıştır.

Fransa’da Büyük Paris Camii’nin inşaatına başlandığında II. Abdülmecit ve Atatürk‘ün
de projeye maddi katkıda bulunduğu bilinmekte. Abdülmecit’in 1944 yılında vefat ettiğinde cenazesinin buraya getirilerek 10 yıl süreyle bu camide tutulmuştur. Büyük Paris Camii’nin külliyesinde Fas mutfağına ait yemekleri tadabileceğiniz bir restoran, kütüphane, konferans salonu, hamam ve bir çok ufak dükkan bulunuyor. Fas mimarisinin etkisinde tasarlanmış caminin 33 metre yüksekliğindeki kare minaresi, Tunus’taki Kayravan Ulu Camii’nden esinlenmiş.Ayrıca içerisinde ziyaretçilerin oturması için hazırlanmış küçük masalar ve minderler bulunuyor.

2Esselam Camii (La mosquée Assalam de Nantes)

Assalam cami , Fransa’nın Nantes şehrinde bulunan bir camidir. Caminin inşaatı 2009 yılında başlamış ve yapımı 3 sene sürmüştür. Camii’nin inşaatı  Darwish Holding başkanı olan Bader Abdullah Al-Darwish tarafından finanse edildi. Kendisi 4.4 milyon euro bağışta bulunmuş.Fransa İslami Örgütler Birliği (UOIF) başkanı Ahmed Jaballah’ın yanı sıra Cezayir Konsolosu ve Katar Konsolosunun da katıldığı bir törenle cami hizmete açılmıştır.

17 metre yüksekliğindeki minaresi ve ışığa göre renk değiştiren kubbesiyle Assalam camii Nantes şehrini aydınlatıyor.Camii, dernek grupları veya lise öğrencileri tarafından çok sık ziyaret edilmektedir. Bütün vatandaşlara cami açık olup Fransız vatandaşları arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

3Sahabe camii (La mosquée Sahaba)

Créteil’de yer alan bu cami Mimar Anas Hamdallah tarafından tasarlanmış ve 18 Aralık 2008’de hizmete açılmıştır. Camii Müslüman Dernekleri Birliği tarafından yönetilmektedir. Caminin yanında bir kitapçı, bir çay salonu ve restoran, bir hamam, sergi salonları ve diğer salonlarla birlikte İslam kültürlerinin keşfedilmesi ve derinleştirilmesine ayrılmış alanlar bulunmaktadır. Ayroca Arapça dersleri ve özel ders için çalışmalar da mevcuttur.Faslı ustalar tarafından yapılan iç dekorasyon, Arap-Endülüs tarzından esinlenilerek oluşturulmuştur.

Fransa’daki camiler tabi ki bununla sınırlı değil. Nitekim tamamlandığında Avrupa’nın en büyüğü olacak olan Strazburg Eyüp Sultan Camiinin temelleri de geçtiğimiz aylarda Fransa’da atılmıştı 3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği, 14 bin 500 metrekare alana sahip olacak bu yapı büyük bir külliye içerisine inşa ediliyor.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayın!

Allah’ın Evleri : Malezya

Allah’ın Evleri : Malezya 2

Allah’ın Evleri : Rusya

Allah’ın Evleri : Brunei

Allah’ın Evleri : Norveç

Allah’ın Evleri : Fas

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz