Azerbaycan’daki Camiler

0
485
Jameh Mosque Of Tabriz

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Azerbaycan’daki camiler olacak.

Ajdarbey Camii, Bakü

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baku_AjdarbeyMosque_004_9080.jpg

Başlarda İttifak Camii olarak anılmakta olan Ajdarbey Camii, 1912-13 yıllarında hayırsever Ajdarbey Aşurbeyov tarafından inşa ettirilmiştir. Bakü’nün merkezi konumunda bulunan, en eski ve en büyük ibadethanelerinden biri olan Ajdarbey Camii, kubbesi mavi olduğundan ötürü Göy Cami olarak da anılır. Şiiler ve Sünnilerin birlikte ibadet etmesi niyetiyle inşa edilen camide, bu durum günümüzde de devam ediyor. Aralık 2011’de restorasyondan sonra açılışı yapılan cami, bugün gök kubbesiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Şah Abbas Camii, Gence

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ganja_ShahAbbasMosque_004_5730.jpg

Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri Gence’de bulunan Şah Abbas Camii, 1606 yılında Şeyh Baheddin mimarlığında inşa ediliyor. Gence Ulu Camii olarak da bilinmekte olup Büyük Şah Abbas’ın emri üzerine inşa edildiği için genellikle Şah Abbas Camii olarak anılıyor. Yapımında çivi ve herhangi bir yapıştırıcı madde bulunmayan şebeke sanatıyla bezenmiş pencerelere sahip cami, meydanında barınan ağaçlarla da hoş bir ortama ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu güzel meydanda Gence’yi savunarak adını Türk tarihine yazdırmış Cevad Han’ın türbesi bulunuyor. Cevad Han, 1804 yılında son raddeye kadar mücadele etmiş ve birçok insanın canına kıyılan Gence’de şehit olmuştur. Şehit olmasından yaklaşık 114 sene sonra bağımsız Azerbaycan’ın özgürlük bayrağı ilk kez Gence’de dalgalanmış ve ilk başkent Cevad Han’ın Gence’si olmuştur.

Şamahı Ulu Camii, Şamahı

Şamahı Ulu Camii, Halife Halid ibn Veliyad döneminde kardeşi Müslim ibn Veliyad’ın Azerbaycan’a gelişi onuruna 743 yılında inşa edilmiştir. Bazı kaynaklardan aktarıldığına göre Halifeliğin orduları tarafından mağlup edilen Hazar Kağan, bu camide Müslüman olmuş. Tarih boyunca depremlere, yangınlara ve acı hadiselere şahit olan cami, 1918 yılı Mart Soykırımı’nda gerçekleşen eylemlerde içeride insanlar bulunurken yakılmış ve maalesef birçok kişinin canına kıyıldığı bir yer olmuştur. Yaşanan acı olaylar ve yıkımlarla günümüze kadar ulaşan cami, en son yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte günümüzdeki halini almış.

Haydar Camii, Bakü

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Heyd%C9%99r_m%C9%99scidinin_interyeri.jpg

Azerbaycan’ın eski devlet başkanı Haydar Aliyev’in ismi verilen Haydar Camii, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev talimatıyla inşa edilmiş ve 2014 yılında açılışı yapılmıştır. Başkent Bakü’de yer alan camide alınan karar doğrultusunda bir hafta Sünni imamın, bir hafta da Şii imamın hutbe verip namaz kıldırdığı biliniyor. Küçelerinden geçip, meşhur rüzgarlarını tadabildiğimiz güzel Bakü’deki Haydar Camii, mimarisi ile birlikte bizleri mest edecek tarzda…

Yukarı Gövher Ağa Camii, Şuşa

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/

Yukarı Gövher Ağa Camii, ismini Karabağ hanı İbrahim Halil’in kızı Gövher Ağa’dan almış. Birçok hayır işlerinde bulunan Gövher Ağa’nın yaptırdığı caminin mimarı, Kerbelayı Sefihan Karabaği’dir. Caminin bulunduğu kasabanın aşağı kısmında yine aynı adla Aşağı Gövher Ağa Camii bulunmaktadır ki, iki caminin bir farkı Aşağı Gövher Ağa Camii minarelerinin arka cephede, Yukarı Gövher Ağa Camii minarelerinin ise ön cephede yer almasıdır. 1992 yılında işgal edilen Dağlık Karabağ’ın sembol şehri Şuşa, 8 Kasım 2020’de işgalden kurtarılmış ve 28 yıl sonra işgalden kurtarılmasıyla birlikte Yukarı Gövher Ağa Camii’nden Ezan-ı Muhammedi sesleri yankılanmıştır.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız: Mısır / Bosna Hersek / Kuveyt / Kanada / Norveç / Malezya / Almanya

Önceki İçerikMüslümanca Düşünme – Rasim Özdenören
Sonraki İçerikYouTuber Ashraf Kachach Hajaj ile Röportaj

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz