AsyaEngel TanımayanlarHaberlerHindistanKur'an-ı Kerim

Görme Engelli Kızın Müthiş Gayreti

Öyle düşünüyoruz ki çoğu zaman önümüzdeki tek engel inançsızlığımızdan süregeliyor. Ve gün geliyor aramızdan bazılarının sinesinde taşıdığı dağ gibi inanca ve imana gıpta ile bakıyoruz. Nafees de onlardan biri. Öyleyse gelin hep birlikte onun hikayesine yolculuk yapalım.

Doğuştan görme engelli olan Hindistanlı Nafees Tareen, Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim’i yazmayı bitirdi. Bunu yaparak, görme engeli olup Kur’an’a ilgisi olan öğrencilere yardımcı olmayı umuyor.

BBC News-Hindi’nin naklettiğine göre bir Bakaro okulunda öğretmen olan Nafees Tareen’in Kuran’dan etkilenmesiyle başlıyor bütün hikaye.

Görme engelli olduğundan hiçbir üstadı ona ilgi göstermemiş. Biri dışında. O da hocası Hafız Muhammad Taslim. Hocası, ona gerekli ilgiyi göstermiş ve hayallerine ulaşması için umut kaynağı olmuş.

Talimine devam ederken, diğer görme engelli insanlar bu zorluğu çekmesin diye Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim yazmaya karar verdi.

Braille alfabesi

Kur’an-ı Kerim’i Braille alfabesiyle yazmak ve Hintçe’ye çevirmek Nafees’in tam 3 yılını aldı. Yazmayı tamamladıktan sonra hatalarını düzeltmek için de uzun bir süre gerekti.

Tercümesini hatalardan tamamen arındırmak için bulunduğu bölgenin, Bakaro müftüsüne başvurdu ve müftü çevirisinin hatasız olduğunu söyleyip kendisini tebrik etti.

Bakaro-Ghous Nagar Mescidi’nin imamı Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar tastamam doğru çevrildiğini onayladı.

Kendine güvenen Nafees, Braille diline çevirdiği Kur’anı kendisi gibi görme engelliler yararlansın diye heyecanla basıp yayımlayacak güvenilir kişi veya kuruluşları arıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu