Görme Engelli Kızın Müthiş Gayreti

Öyle düşünüyoruz ki çoğu zaman önümüzdeki tek engel inançsızlığımızdan süregeliyor. Ve gün geliyor aramızdan bazılarının sinesinde taşıdığı dağ gibi inanca ve imana gıpta ile bakıyoruz. Nafees de onlardan biri. Öyleyse gelin hep birlikte onun hikayesine yolculuk yapalım.

Doğuştan görme engelli olan Hindistanlı Nafees Tareen, Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim’i yazmayı bitirdi. Bunu yaparak, görme engeli olup Kur’an’a ilgisi olan öğrencilere yardımcı olmayı umuyor.

BBC News-Hindi’nin naklettiğine göre bir Bakaro okulunda öğretmen olan Nafees Tareen’in Kuran’dan etkilenmesiyle başlıyor bütün hikaye.

Görme engelli olduğundan hiçbir üstadı ona ilgi göstermemiş. Biri dışında. O da hocası Hafız Muhammad Taslim. Hocası, ona gerekli ilgiyi göstermiş ve hayallerine ulaşması için umut kaynağı olmuş.

Talimine devam ederken, diğer görme engelli insanlar bu zorluğu çekmesin diye Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim yazmaya karar verdi.

Kur’an-ı Kerim’i Braille alfabesiyle yazmak ve Hintçe’ye çevirmek Nafees’in tam 3 yılını aldı. Yazmayı tamamladıktan sonra hatalarını düzeltmek için de uzun bir süre gerekti.

Tercümesini hatalardan tamamen arındırmak için bulunduğu bölgenin, Bakaro müftüsüne başvurdu ve müftü çevirisinin hatasız olduğunu söyleyip kendisini tebrik etti.

Bakaro-Ghous Nagar Mescidi’nin imamı Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar tastamam doğru çevrildiğini onayladı.

Kendine güvenen Nafees, Braille diline çevirdiği Kur’anı kendisi gibi görme engelliler yararlansın diye heyecanla basıp yayımlayacak güvenilir kişi veya kuruluşları arıyor.

Diğer Güzel Haberler

Almanya’da İtalyan zanaatkar camiye olan şükran duygularını bir hediyeyle gösterdi. Neden mi? Çünkü camiye her geldiğinde kendisine bir kardeş gibi samimi davrandılar. Bu yüzden burayı ve cemaatini çok sevdiğini ifade etti İtalyan zanaatkar. Daha da şaşıracağınız detaylar haberimizde. Okumak İçin Tıklayın

Avrupa’da 2011 yılında 120 bin kişiyle başlayan bir bayram etkinliği. 2018 yılında 140 bin katılımcıya ulaştı. Nereden mi bahsediyoruz? İngiltere Birmingham’dan. Okumak İçin Tıklayın

Tokyo’da Olimpiyatlar için mobil mescitler hazırlanıyor. Hedef 2020 yılında Japonya’da düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Olimpiyatı süresince binlerce Müslüman atletin ve seyircinin ibadet yeri ihtiyacını karşılamak. Mobil mescitlerin özellikleri ve daha fazlası için sizi haberimizi okumaya davet ediyoruz. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz