HaberlerİngiltereKültür-Sanat

Mikro Art Sanatıyla Allah’ın 99 İsmi

Mikro art, modern dünyadaki yeniliklerin sanatta kendine yer bulmasıyla oluşmuş, ufacık materyaller üzerine icra edilen sanata verilen isim. Dünya çapında kendine yer edinmiş bu sanat dalını bazen bir pirinç tanesi üzerinde, bir iğnenin deliğinde veyahut bir ay çekirdeğinin kabuğunda görebiliriz. Bu yazımızda Allah’ın doksan dokuz ismini dünyanın en küçük gravürüne sığdıran bir mikro art sanatçısını tanıyacağız.

Mikro Art’ın Öncü Sanatçılarından Biri Grahan Short

İngiliz mikro art sanatçısı Grahan Short, bu sanatın duayenlerinden. Yetmiş iki yaşındaki Short, son eserine tam dört ayını vermiş. Yedi yıl önce altın bir iğnenin topuzuna yazdığı Fatiha suresiyle dünya çapındaki haberlerde adı geçen Short şunları söylüyor:

Her zaman insanların imkansız gördüğü şeyleri yapmaya hevesliydim. Belli bir süre boyunca işlemek için insanın aklını başından alacak şeyler aradım. Ciddi bir disiplinle dört aylık çalışmam, Allah’ın 99 ismini iki milimetrelik bir iğne topuzuna yazmamla sonuçlandı. Bu, sadece güçlü mikroskoplarla görülebilen bir çalışma oldu.

Mikro Art Sanati
Mikro Art Sanatı

Grahan Short, çalışmalarını ciddiyetle sürdürmüş. Öyle ki akan trafiğin titreşimlerinden etkilenmemek için geceleri çalışmış. Kalp atışlarını dakikada yirmiye sabitlemek için magnezyum, potasyum ve beta blokerleri kullanmış. Sanatını tamamen hareketsiz ve dingin olduğunda icra etmiş. Hatta çalışırken göz kaslarında herhangi bir dikkat kaybı olmadığından emin olmak için her üç ayda bir göz kapaklarına botoks enjeksiyonu yaptırmış. Sonuç olarak ürettiklerinden tamamen memnun olan Short, eseri hakkında şunları aktarıyor:

Ortaya çıkan şey dünyanın form olarak en küçük ama anlam bakımından en büyük gravür eseri. Altın bir iğne topuzuna Allah’ın, Kur’an ayetlerinden alınan 99 ismini yazmayı başardım. Bu benim 57 yıllık oymacılık hayatımdaki en büyük başarı. Bunun gibi İslamî kültürden esinlenerek üretilen parçalar, benim İslam dünyasında yüzyıllardır takip edilen geleneğe bir nevi teşekkürüm. Ayrıca yıllardır camileri süsleyen hat sanatı ise favorim. Ortaya gerçekten çok güzel eserler çıkarılıyor.

Short’un çalışmalarına dünya genelinde koleksiyonerler tarafından ciddi bir rağbet var. Aralarında özellikle Amerika, Almanya, Rusya ve diğer ülkelerden gelenlerin de olduğu pek çok koleksiyoncu, Grahan Short’un bu harikulade çalışmasının peşinde.

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu