Etkinlik-KonferansTanzanya

İnsan İzi Derneği Afrika’ya Götürüyor

Bi’ Dünya Haber olarak iyiliği yaymayı düstur edinmiş, birçok kişinin hayatını güzelleştirecek, güzel niyetler ve büyük gayretlerle gerçekleştirilen birçok projeyi İlham Veren Projeler olarak gündemimize taşıyor, sizlerle büyük bir sevinçle paylaşıyoruz. Bu kez ise sizlere İnsan İzi Derneği tarafından Tanzanya’da kurulacak olan “İyilik Köyü” projesinin lansman haberiyle geldik!

Mottosu “iyilikte iz bırakmak” olan ve kendisini yeni nesil bir yardımlaşma platformu olarak tanımlayan İnsan İzi Derneği, bu kez Afrika halkları için dertlenmiş ve onların geleceğine ışık tutmak için kolları sıvayarak çok güzel bir proje ortaya koymuş.

Afrikada Iyilik Koyu
İnsan İzi Derneği Afrika

İyilik Köyü, Tanzanya’nın Darüsselam şehrine kurulacak ve yerel halkın kendi kendine yetebileceği özgür ve yerel değerleri koruyan yaşam alanları oluşmasını sağlayacak. Bu sayede Afrika halkının geleceğine yeni bir pencere açmayı, onlara yeni bir şans tanımayı hedefleyen proje, bölgedeki dönüşüm için sürdürülebilir ve özgün bir model ortaya koyuyor.

İnsan İzi Derneği Başkanı Umut Sarıkaya, projeyi şöyle ifade ediyor:

Afrika halkına öz değerlerini hatırlatacak yeni nesillerin yetişmesi gayesiyle İyilik Köyü’nü ilk olarak, araştırma ve analizlerimiz sonucunda Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde kurmayı arzu ettik. İyilik Köyü Projesi ile sürdürülebilir ve teknolojiye dayalı üretim kültürünü yaygınlaştırmayı, Afrika’nın dönüşümünü başlatacak yenilikçi bir modeli hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz günlük hayatta ve üretim süreçlerinde dijital teknolojileri kullanan, kendi kendine yetebilen, gençlere yeni ufuklar açan örnek bir model oluşturmak.

Insan Izi Dernegi Afrikaya Goturuyor 2
İnsan İzi Derneği Afrika

İyilik Köyü ile teknolojik bilgi ve olanakları Afrika’ya ulaştırmak, istihdamı artırmak, üretimi güçlendirmek ve en önemlisi yerel kültürel değerleri koruyarak geleceğin liderlerini yetiştirmek hedefindeyiz. İyilik Köyü projemiz kapsamında, ilk etapta bir yetimhane inşa edecek ve değerlerine, köklerine sahip çıkan geleceğin liderlerini yetiştirmeye gayret edeceğiz. 2050’li yılların toplum önderleri, inşallah bu iyi niyetli ve samimi çalışmalar sayesinde şimdiden filizlenecek.

İnsan İzi Derneği Afrika Faaliyetleri

Insan Izi Dernegi Afrika Faaliyetleri
İnsan İzi Derneği Afrika

Umut Sarıkaya daha sonra sözlerine şunu ekliyor:

Donanımlı ve bilinçli gençler Afrika’nın geleceğini inşa edecek ve Afrika’yı sömürmek için limanlardan kalkan gemilerin bir zamanlar durduğu yerden el sallayarak Şeyh Edebali’nin sözünü hatırlatacaklar: ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’

Projenin fikri, amacı, hedefleri ve Umut Sarıkaya’nın bu sözleri projeye dair bizleri çok heyecanlandırdı. Birçok başka projenin önünü açabilecek, ilham verecek bu projenin detaylarını dinlemek için sabırsızlanıyoruz. İyilik Köyü projesinin detayları, 4 Şubat 2023 Cumartesi günü Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da İnsan İzi Derneği’nin gerçekleştireceği tanıtım programıyla kamuoyuna duyurulacak. Tanzanya’daki yetimlere, gençlere birçok aileye umut olmayı hedefleyen bu projenin bu tanıtım programında bir de çekiliş yapılacak. Programa katılan 2 kişiye çekilişle Afrika bileti hediye edilecek.  Hem bu güzel projeyi dinlemek hem de bu güzel fırsatı değerlendirmek için hep birlikte Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu