Kitap İncelemesi: Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor

Çocuk Köşesi serimizde bu hafta Mehmet Nezir Gül'ün kaleminden çıkan Cemil Dede serisinin ''Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor'' kitabını inceliyoruz.

1
421
Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor

Mehmet Nezir Gül’ün kaleminden çıkan Cemil Dede Namaz Surelerini Anlatıyor adlı kitap Diyanet İşleri tarafından basılmış ve Cemil Dede serisinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. 7-15 yaş arası çocuklar için uygun olan kitabımız, bu yaş aralığındaki çocuklara namaz surelerini açıklarken, verdiği örneklerle de surelerin akılda kalıcılığını artırmayı hedefliyor. 235 sayfadan oluşan Cemil Dede kitabı, öyle bir solukta okunacak kitaplardan değil. Her gün bir bölümü okunup dersler çıkarılarak, çocukların Kur’an-ı Kerim ışığında yaşamalarına ilk adımı teşkil edecek nitelikte. Bu kitap vesilesiyle çocuklar tefsir ilmiyle de nispeten tanışmış oluyor.

Cemil Dede Kitabında Ne Anlatılıyor?

Hikaye formundaki kitabımız küçük Cemil’in Kur’an’a geçmesini kutlamak üzere düzenlenen bir törenle başlıyor. Ana kahramanımız ise küçük Cemil’in adaşı olan Cemil dede. Ailenin büyüğü olarak çocukları etrafında toplayıp her buluşmada bir namaz suresini anlatan Cemil dede, ayetlerin hangi olaylar üzerine indiğini ve bu ayetlerden yapacağımız çıkarımları da hikayeleştirerek anlatıyor. Bu sayede çocuklar kah sahabelerle tanışıyor, kah fil olayına tanıklık ediyor. Şakacı bir mizacı olan Cemil dede, açıklamaların yanı sıra çocuklara sorular sorarak, belli başlı görevler vererek onların dikkatini de diri tutuyor.

Cemil Dede Kitabı Kimlere Hitap Ediyor?

Cemil Dede kitabı, büyükçe yazı puntosu ve hemen hemen her sayfada karşımıza çıkan geniş resimleriyle çocukların severek okuyacağı bir kitap. Ayrıca ebeveynler tarafından da çocuklara okunup istifade edilecek bir eser. Kitap, yaşı itibariyle artık yavaş yavaş namaz şuurunu kazanması gereken çocuklara hitap ediyor. Bu konuda kendilerine büyük iş düşen ebeveynler çocuklarıyla beraber namaz kılabilir, namaz sonunda onları dizlerine oturtup namazın ehemmiyeti, surelerin içeriği hakkında kitaptan alıntılar da yaparak çocukların namaz şuuru kazanmasını sağlayabilirler. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de secdedeyken sırtına çıkan torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i namaz bitince hiç kızmaksızın alıp dizlerine oturturdu. Unutmamak gerekir ki çocuklar ne görürse onu taklit eder. Allah bu temiz yüreklere güzel örnek olabilmeyi bizlere nasip etsin.

Önceki İçerikYeni Zelanda Queenstown İlk Camisine Kavuşuyor
Sonraki İçerikGülerken Düşündüren Suriyesiz Suriyeli İle Röportaj

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz