Çöpten Toplayıp Onardığı Oyuncaklarla Mutluluk Dağıtıyor

125

İyilik yapmak için ihtiyaç duyduklarımız nelerdir? Yolda yürürken rastlayabileceğimiz karşıya geçmek isteyen yaşlı bir teyze mi? Yoksul kimselere yardım etmemize yetecek miktarda para mı? Yoksa bir tebessümün bile iyilik sayıldığı güzel dinimizde gülümseyebileceğimiz insanlar mı? Evet, bunlar kimi zaman iyiliğe vesile olabilecek şeyler. Ancak onun iyilik için ihtiyaç duyduğu şey çok daha farklı.

Bugünkü haberimizde Antalya’ya konuk oluyoruz. Geçimini konteynerlerden topladığı kartonları satarak sağlayan ve yaşamını Antalya’da sürdüren 55 yaşındaki Ali Çevik, çöpten bulduğu oyuncakları onarıp temizleyerek ihtiyaç sahibi çocuklara veriyor. Üstelik bunu yaparken ihtiyaç duyduğu tek şey, çöp konteynerleri.

Dar gelirli bir ailede dünyaya gelen Çevik, çocukluğunda hiç oyuncağı olmadığı için hep bunun üzüntüsünü yaşamış ve her çocuğun oyuncağı olsun, sevinsin düşüncesiyle bu yola çıkmış. Bu yolda ona yoldaşlık eden “Düldül” adını verdiği bir sepetli motosikleti ve sokakta bulup sahiplendiği “Garip” adlı bir köpeği var. Çocukların görebilmesi için sepetli motosikletini oyuncaklarla süsleyip oyuncakların bir kısmını da evinin bahçesinde sergiliyor. Üç çocuk babası olan Çevik, dünyanın en büyük zenginliğinin çocukların gülümsemesi olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Çocuklarına oyuncak alamayan aileler var. Çocukların mutluluğuna vesile oluyorum, istedikleri oyuncağı benden alabiliyorlar. Onlara oyuncak veremediğimde canım acıyor. Çocuklar beni gördüğünde koşarak yanıma geliyor. İstedikleri oyuncakları seçmelerine müsaade ediyorum. Bazı çocuklar da ‘Amca ben de oyuncağımı verirsem aracına asar mısın?’ diyor. Onlardan daha çok mutlu oluyorum. Oyuncaklarla süslü çöp arabam güzel, eğlenceli oldu. İnsanlar oyuncakla süslü arabamı görünce tebessüm ediyorlar.”

Çevik, aynı zamanda çöpten bulduğu yiyeceklerle de sokak hayvanlarını beslediğini sözlerine ekledi. Onun, bu gayretine bakınca şu ayet akıllarımıza geliyor:“Rablerine olan saygıdan dolayı kötülükten sakınanlar, Rablerinin âyetlerine inananlar, Rablerine ortak tanımayanlar ve Rablerine dönecekleri için yapmakta oldukları işleri kalpleri çarparak yapanlar, işte onlar iyiliklere koşuşurlar. Ve iyilik için yarışırlar.” (Mü’minun/57-61)

Diğer Güzel Haberler

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz