HaberlerÖrnek İnsanlarTürkiye

Çöpten Toplayıp Onardığı Oyuncaklarla Mutluluk Dağıtıyor

İyilik yapmak için ihtiyaç duydukarımız nelerdir? Yolda yürürken rastlayabileceğimiz karşıya geçmek isteyen yaşlı bir teyze mi? Yoksul kimselere yardım etmemize yetecek miktarda para mı? Yoksa bir tebessümün bile iyilik sayıldığı güzel dinimizde gülümseyebileceğimiz insanlar mı? Evet, bunlar kimi zaman iyiliğe vesile olabilecek şeyler. Ancak onun iyilik için ihtiyaç duyduğu şey çok daha farklı.

Bugünkü haberimizde Antalya’ya konuk oluyoruz. Geçimini konteynerlerden topladığı kartonları satarak sağlayan ve yaşamını Antalya’da sürdüren 55 yaşındaki Ali Çevik, çöpten bulduğu oyuncakları onarıp temizleyerek ihtiyaç sahibi çocuklara veriyor. Üstelik bunu yaparken ihtiyaç duyduğu tek şey, çöp konteynerleri.

Oyuncak ayi

Dar gelirli bir ailede dünyaya gelen Çevik, çocukluğunda hiç oyuncağı olmadığı için hep bunun üzüntüsünü yaşamış ve her çocuğun oyuncağı olsun, sevinsin düşüncesiyle bu yola çıkmış. Bu yolda ona yoldaşlık eden “Düldül” adını verdiği bir sepetli motosikleti ve sokakta bulup sahiplendiği “Garip” adlı bir köpeği var. Çocukların görebilmesi için sepetli motosikletini oyuncaklarla süsleyip oyuncakların bir kısmını da evinin bahçesinde sergiliyor. Üç çocuk babası olan Çevik, dünyanın en büyük zenginliğinin çocukların gülümsemesi olduğunu belirterek şunları söylüyor:

Çocuklarına oyuncak alamayan aileler var. Çocukların mutluluğuna vesile oluyorum, istedikleri oyuncağı benden alabiliyorlar. Onlara oyuncak veremediğimde canım acıyor. Çocuklar beni gördüğünde koşarak yanıma geliyor. İstedikleri oyuncakları seçmelerine müsaade ediyorum. Bazı çocuklar da ‘Amca ben de oyuncağımı verirsem aracına asar mısın?’ diyor. Onlardan daha çok mutlu oluyorum. Oyuncaklarla süslü çöp arabam güzel, eğlenceli oldu. İnsanlar oyuncakla süslü arabamı görünce tebessüm ediyorlar.

Çevik, aynı zamanda çöpten bulduğu yiyeceklerle de sokak hayvanlarını beslediğini sözlerine ekledi. Onun, bu gayretine bakınca şu ayet akıllarımıza geliyor:“Rablerine olan saygıdan dolayı kötülükten sakınanlar, Rablerinin âyetlerine inananlar, Rablerine ortak tanımayanlar ve Rablerine dönecekleri için yapmakta oldukları işleri kalpleri çarparak yapanlar, işte onlar iyiliklere koşuşurlar. Ve iyilik için yarışırlar.” (Mü’minun/57-61)

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu