Haberlerİngiltere

Müslüman Küçük Kız Einstein ve Hawking’i Geçti

Bi’ Dünya Haberde şimdiye kadar pek çok Müslüman öğrencinin başarısına şahit olduk; Liyana Siddique‘nin Google Doodle yarışmasını kazanması, Shaded Saleh‘in 100.000 dolarlık mekatronik bursu kazanması, Ahmed İsmail ve niceleri. Bu haberimizde ise İngiltere’ye uzanıyor ve 11 yaşındaki Tara Sharifi’nin hikayesine yolculuk yapıyoruz.

Tara, İranlı bir öğrenci ve İngiltere‘de Aylesbury Lisesi’nde öğrenim görüyor. Son zamanlarda ise Mensa’dan aldığı Albert Einstein ve Stephen Hawking‘i geride bırakan en yüksek IQ skoru ile Birleşik Krallık’ta manşet oldu.

Aylesbury Lisesi’nin öğrencisi olan Tara geçtiğimiz günlerde Oxford’da Mensa IQ testine girdi ve 140 olan dahilik ölçüsünün üzerinde bir puan aldı. 11 yaşındaki Tara, testten 162 puan alarak modern fiziğin iki sütunundan biri olan teorik fizikçi Albert Einstein ve ünlü kozmolog Profesör Stephen Hawking’den 2 puan fazla aldı.

İran gazetesinin ön sayfa haberine göre Mensa IQ testi, belirli bir zaman dilimi içerisinde soruların cevaplanmasını ister ve öğrencinin kelimelerin anlamlarını kavrama yetisine odaklanır.

Tara Sharifi aldığı sonuç üzerine şunları naklediyor:

Sonucu gördüğümde çok şaşırdım, asla bu kadar iyi bir puan beklemiyordum.

Sharifi aldığı bu yüksek puanla Yüksek IQ’lular Toplumu olarak da bilinen Mensa‘ya üyelik hakkı kazanmış oldu.

Sharifi süreci ise şu sözleriyle değerlendirdi:

Teste katılmak benim ve ailemin ortak kararıydı. Bu, Mensa sistemini görmek ve diğer üyelerle tanışmak için harika bir fırsat. Bunu okuldan bazı arkadaşlarımla da paylaştım ve gerçekten etkilendiler.

Sharifi, büyüyünce de matematikle ilgili bir yol takip edeceğini belirtiyor.

Sharifi’nin babası Hossein (Hüseyin) de sonuca çok şaşırdığını ancak kızının başarısıyla gurur duyduğunu söylüyor:

Kızımla çok gurur duyuyorum aynı zamanda bu yüksek puan karşısında çok da şaşkınım. Biz televizyon izlerken onun iyi bir şeyler yapacağını hayal edebiliyordum. Kızımın çok zeki olduğunu biliyordum ancak bu derece yüksek bir IQ puanı beklemiyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu