Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerHindistan

Kerala’dan Mekke’ye Hac İçin Kararlı Adımlar

İnanç ve azmin gücü, zamanın ve mekânın ötesine geçebilen bir ruhu besler; ve Allah, sabredenlerle beraberdir, (Bakara 53). Bu ruha sahip insanlardan biri de Shihab Chottur. Hindistan’ın Kerala eyaletinden yola çıkarak 8600 kilometreden fazla yol kat eden Shihab Chottur, samimiyeti ve azmiyle Hac ibadetini gerçekleştirmek amacıyla Mekke şehrine ulaştı.

Bir süpermarket işleten Shihab Chottur, çocukluğundan beri Kerala’dan Mekke’ye yaya olarak seyahat eden insanların hikayelerini duyarak büyümüştü. Bu eski hikayelerden ilham alan Chottur, geçtiğimiz yılın Haziran ayında Kerala’nın Malappuram bölgesindeki Athavanad’dan yürüyüşüne başladı.

Zorlu bir yolculuğa çıkan Chottur, Hindistan, Pakistan, İran, Irak ve Kuveyt üzerinden geçerek 12 ay 5 günün ardından 7 Haziran’da Suudi Arabistan’a ulaştı.

Ancak yolculuğu boyunca karşılaştığı zorluklar da vardı. 2022’nin Eylül ayında, Punjab’ın Wagah sınırında vizesi olmadığı için Pakistan yetkilileri tarafından durdurulan Chottur, transit vize başvurusu yapmak zorunda kaldı ve bu süreç birkaç ay sürdü. Bu süre zarfında Aafiyah Çocuk Okulu‘nda konakladı. Şubat 2023’te transit vize almayı başaran Chottur, Pakistan’a girdi ve kısa bir aradan sonra, yaklaşık 4 ay sonra Hac için Mekke’ye ulaştı.

shihab chottur
Shihab Chottur

Shihab Chottur, Suudi Arabistan’ın Al-Ekhbariya televizyon kanalına verdiği röportajda, yolculuğunun kolay olmadığını vurgularken, İran’da aşırı soğuk ve yırtıcı hayvanlarla mücadele ettiğini ekledi. Buna rağmen azmi ve kararlılığı sayesinde bu yolculuğu 1 yılın ardından tamamlayabildi.

Chottur, Suudi Arabistan’a önce Medine’ye uğradı ve burada 21 gün geçirdi. Medine ile Mekke arasındaki 440 kilometreyi ise sadece dokuz günde aşarak Mekke’ye ulaştı. Annesi Zeynep Kerala’dan geldikten sonra ise hac ibadetini beraber gerçekleştirecekler.

Shibab Chottur’un bu olağanüstü yolculuğu kendi sınırlarını aşarak zorlukları yenmek için gösterdiği kararlılık ve sabır, onu sadece Mekke’ye ulaştırmakla kalmadı, onu bir ilham kaynağı haline de getirdi. Aynı zamanda bu yolculuk, insanın inanç gücünün sınırsız olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

Kaynak
AboutIslamTheSiasatDaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu