HaberlerİngiltereİslamofobiSinema-Müzik

Sinema Sektöründe İslamofobiye Karşı Bir Mücadele Örneği

Özellikle 11 Eylül’den sonra dünya genelinde İslam’a ve Müslümanlara yönelik giderek artan ön yargıya hepimiz medya aracılığıyla şahit oluyoruz. Bu olumsuz algının hala devam ediyor oluşu maalesef acı bir gerçek. Yine de bu düşünceyi değiştirmeye çalışan insanları görmek içimize bir nebze su serpiyor.

İşte Rizwan Wadan da bu olumsuz izlenimi kırmak için sinema sektöründe mücadele eden 38 yaşında İngiliz bir Müslüman film yapımcısı. Daha önce Star Wars ve The Favourite gibi gişede çok ses getiren filmlerde çalışmış olan Rizwan Wadan, İslam’a dair yanlış kanılara karşı koymayı ve Müslümanların kendi hikayelerini anlatabilmesini sağlamayı hedeflediği ilk filmi Error in Terror’ın ilk gösterimini geçtiğimiz aylarda yaptı.

Rizwan Wadan, hiçbir dinde aşırılık ve terörizmin desteklenmediğini ifade ederek, İslam’da da bu kavramlara yer olmadığını insanların anlamasını istediğini belirtiyor. Ayrıca şunları ekliyor: “Müslüman ve gayrimüslim dünyalar arasındaki en kötü damga ve en büyük yabancılaşma kaynağı, toplumumuzun terörizm fırçasıyla lekelenmesidir.”

Terorizm Fircasiyla Lekelenme

Kendisine bu alana yönelmesinin sebebi sorulduğunda ise “Bir kavgada ilk önce en büyük kişiyi nakavt etmek gerekir. Bu yüzden başka bir problemi ele almadan önce odağımı terörizme doğrultmam gerektiğini düşündüm.” diyor.

Filmin yayın tarihini 7 Temmuz olarak belirleyen Wadan, 7 Temmuz 2005’teki Londra saldırılarının 16. yıldönümüne atıfta bulunarak İslam’ın bu tür saldırılara destekçi olmadığını açıkça beyan etmek için niyetlendi.

Benzer bir adımı 2019 yılının başlarında Memorial University of Newfoundland (MUN) İlahiyat Fakültesi, medya ve sinema üzerinden İslamofobiyi ele alan bir projeyle atmıştı. Proje kapsamında Ubaydah Abu-Usayd ve Abderrahmane Hedjoudje’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Your Last Walk in the Mosque filmi Ocak 2017’deki Quebec saldırılarının anısına 29 Ocak’ta gösterilmişti. Film, saldırıda vefat eden Kanadalı Müslümanları ve onların ailelerinin bu olaydan nasıl etkilendiklerini konu alıyordu.

Kaynak
AboutIslam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu