Almanya’daki Herkese Ulaşmak İstiyoruz

Allah’ın mülklerini Allah’a has kılmak… Yeryüzünde açılan her yeni cami, Müslümanların kalplerine taptaze bir heyecan hissini de beraberinde getiriyor. Bu güzel haberimiz ise Almanya Karlsruhe’den.

“Karlsruhe’de cami inşaatı – Fırsatlar ve Riskler”. Bu başlık, cumartesi günü Ständehaussaal’da gerçekleşen üçüncü Karlsruhe İslam Forumu’nun konusuydu. Forumu düzenleyen, Müslimkreis Karlsruhe (DMK) idi.

Almanya’nın Karlsruhe şehrinde planlanan bu caminin, tüm insanlara hitap etmesi hedefleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanların buluşma yeri ve Müslüman olmayanların da İslam ile iletişime geçebilmeleri için temas noktası olarak düşünülüyor.

Basına bildirilmiş olduğu üzere DMK kuruluşu, cami mimarisinin Avrupa şartlarına uygun bir şekilde olmasını ve Karlsruhe şehir merkezine inşa edilmesini istiyor. DMK başkanı Rüştü Aslandur, caminin her zaman olduğu gibi bir sanayi bölgesinde veya arka bahçede olmaması gerektiğini vurguluyor. İslam, uzun zamandır Almanya’nın bir parçası olmasına rağmen bu şekilde Müslümanlar yabancılaştırılıyor.

“Müslümanların toplumla bütünleşebilmesi için cami faktörü önemli. Böylece, Almanya’yı yurt edindiklerini ve burada yaşamak istediklerini gösteriyorlar. İslam hakkındaki yanlış düşünceler yüzünden halk içinde camiler sürekli olarak engellerle karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple Müslümanların ve Alman toplumunun açık ve tarafsız bir iletişime geçmeleri gerekiyor.” diye ekliyor Aslandur.

Aynı şekilde belediye başkanı Martin Lenz de korkuları ve ön yargıları yıkmak için açık bir iletişim ihtiyacının olduğuna işaret ediyor. “Müslümanların, dinlerini Almanya’da yaşama hakları var. Bunu yaparken de, elbette anayasanın değerlerine saygı duymaları gerekir.”

Lenz, yerel koşulları ve halkın kaygılarını bilen Almanca konuşan imamlar istedi. Son olarak “Diğer yandan ise halk, göçmenleri kabul etmeli ki onlar da kendilerini rahat hissedebilsinler. Bütün bunlar halkın bütünleşmesi için önem arz ediyor”, diye ekliyor Lenz.

DMK (Deutschsprachiger Muslimkreis Karlsruhe) Almanya’nın Karlsruhe şehrinde 1989 yılında Alman ve Almanca konuşan Müslümanlar tarafından kuruldu.

Diğer Güzel Haberler

Aile kurumu toplumun çekirdeğini oluşturan yapı. Aynı zamanda teknolojik ve ekonomik şartlardan, gelişmelerden en fazla etkilenen; parçalanmakla yüz yüze olan bir yapı. Almanya’da Müslüman Aile Eğitim Merkezi haberini sizler için hazırladık. Okumak İçin Tıklayın

Dünyanın en büyük spor organizasyonu yaklaşırken; Tokyo, binlerce Müslüman atletin ve seyircinin 2020 yılında Japonya’da düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Olimpiyatı süresince faydalanabileceği mobil mescitler tesis ediyor. Okumak İçin Tıklayın

Müslüman okulları İngiltere’de başarıdan başarıya koşuyor. Özellikle İngilizce ve matematik derslerinde ülke genelinde %55 olan başarı yüzdesi İslami okullarda neredeyse %100’e ulaştı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz