DuyurularBizden HaberlerHaberler

Ramazan Kampları Hakkında Duyuru

On bir ayın sultanı, rahmet ayı, mağfiret ayı, samimi bir dost, bereket iklimi.. Onu birçok şekilde tanımlamak mümkün. Hepimizin bildiği adıyla mübarek Ramazan ayı. Bir daha kavuşup kavuşmayacağımız meçhul olan bu mübarek ayın yaklaşmasıyla heyecanla birlikte hafif bir endişe kaplıyor yüreğimizi. Acaba bu mübarek ayın hakkını verebilecek miyiz? Onu bağışlanma vesilemiz kılıp Rabbimize yakınlaşabilecek miyiz?

Bu sorulara yanıt olması için daha önce yaptığımız Ramazan kamplarına bu sene de devam edeceğiz. Üstelik çok daha dolu ve zengin bir programla. Daha önce duyurusunu yaptığımız Ramazan kamplarının programı belli oldu. Bugün sizlerle bu güzel müjdeyi paylaşmak istiyoruz.

Nasip olursa bu sene yapacağımız kamplarda 4 farklı program üzerinden gideceğiz.

Ramazan Kampı Temaları

  1. Salihlerin Duaları: Bu serimizde Omar Suleiman’la birlikte her gün salih seleften, çoğunlukla sahabilerden birinin duasını inceleyeceğiz. Kimi zaman bir annenin evladı için ettiği duayı, kimi zaman sahabilerin son nefeslerinde ettikleri duaları, kimi zaman da Efendimizin (sav) cenneti müjdelediği duaları inceleyerek Allah’a onların seslendiği şekilde nasıl seslenmemiz gerektiğini öğreneceğiz.
  2. Vahye Yeniden Bağlanmak:  Mufti Menk’in Vahye Yeniden Bağlanmak serisinde Hicr Suresinden başlayarak Kuran’daki pek çok ayeti inceleyeceğiz.Bu seri her ne kadar pandemi döneminde yayınlanan bir seri olsa da ayetlerin tefsirleri güncelliklerini koruyor. Bu seri sayesinde bazen yaşadığımız sorunların, sıkıntıların çözümünü bazen de Allah’la aramızdaki zayıflayan bağı güçlendirmek için vahye yeniden bağlanacağız.
  3. Ümmetin Mimarları: Efendimiz Hz.Muhammed’in (sav) sevgili eşi Hz. Hatice’den (ra), âlim ve muhaddis Hz. Ayşe’ye (ra) kadar, pek çok mümin kadın İslam kültürü ve toplumumuz üzerinde silinmez bir iz bırakmışlardır. Haifa Younis’in bu sohbet serisinde hanım sahabilerin hikayeleri aracılığıyla direnişin, kararlılığın ve imanın gücünü keşfedeceğiz. Bazı sahabileri anlamak için tek gün yeterken bazılarını birkaç güne yayılacak şekilde daha detaylı öğreneceğiz.
  4. Yolumuzu Aydınlatan Ameller: Bu hayatta yaptığınız her eylem, ahiretinize bir iz bırakır. Cömert miydiniz yoksa cimri mi, nazik miydiniz yoksa zalim mi, vefalı mıydınız yoksa vefasız mı? Rahman mükâfatı kat kat verir ama her zaman en adil olandır, her nefis yaptığının karşılığını görecektir. Bu seride inşa ettiğimiz ahiret hayatına Omar Suleiman ile birlikte göz atacağız ve hangi dünyevi eylemlerin hesap günümüzü kolaylaştıracağını ve cennete giden yolda yolumuzu aydınlatacağını öğreneceğiz.

Kamp programı ise şu şekilde:

  • Dahil olacağınız gruba göre günün videosu izlenecek
  • Her gün farklı bir ülkeden gelen ramazan mektupları okunacak.
  • Her gün Kur’an-ı Kerim’de müminlerin vasıflarını anlatan bir ayet, ramazanla ilgili bir hadis ve bir peygamber duası olacak.
  • Ayrıca her gün Tefe’ül yapmanız için özel bir karekod gönderilecek.

Tefe’ül nedir?

Bir kitabı gelişigüzel açarak ilk denk gelen yeri okuyarak ondan bir anlam çıkarmaya, onu güzele yormaya tefe’ül denmektedir

Nasıl Tefe’ül Yapacağız?

Kamplara özel bir teknolojik sistem geliştirip geniş bir video arşivi oluşturduk. Her gün, kamp gruplarına özel bir karekod gönderilecek. O karekodu okutmanız halinde karşınıza rastgele bir video çıkacak. Bu çıkan video belki size şükrü hatırlatacak belki rabbinize yönelmeniz için vesile sunacak belki de bilmediğiniz bir şeyi öğrenmenizi sağlayacak.  Karekodu okutan herkese farklı bir video çıkacağı için burası kelimenin tam anlamıyla “Nasip” işi olacak.

Buna ek olarak Ümmet şuurunu pekiştirmek isteyenler için Ajanda üzerinde bazı karekodlar bulunuyor. Orada farklı ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimizin durumlarını öğrenebilir ayrıca ilham veren Müslüman hikayeleri ile karşılaşabilirsiniz.

Kampta Takip Edilecek Kaynaklar:

Bi Dünya Ramazan Ajandası

Bi Dünya Ramazan Kitabı

Kayıt ve Sorularınız İçin

Ramazan Kampları ile ilgili ön kayıt için yandaki linke tıklayabilirsiniz : Ramazan Kampı Ön Kayıt

Kampla ilgili merak ettikleriniz için : Ramazan Kampı | Sıkça Sorulan Sorular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu