Ramazan’da Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek 9 Etkinlik

0
10084
Ramazan Çocuk

Eskiler ne güzel de söylemiş; yılın yarısı gelecek Ramazan’ı bekleyerek diğer yarısı da geçen Ramazan’ı özleyerek geçer diye. Ne de olsa boşuna on bir ayın sultanı dememişler onun için. Sadece adının anılması dahi yüzlerde gülücüklerin açılmasına, dillerden de ister istemez “Ahh! Şu Ramazan bir gelse de…” ile başlayan cümlelerin dökülmesine sebep oluyor.

Şundan eminim ki herkesin Ramazan’ı kendine özel, kendine has ve herkesin zihninde de Ramazan için farklı bir tanım var. Fakat bu sene alışık olduklarımızın aksine biraz farklı geçecek Ramazan. Malum olduğu üzere tüm insanlık olarak bir virüsün tehdidi altındayız ve kendimizi evlerimizde izole etmiş vaziyetteyiz. Bu durum da haliyle hayatımızı başta Ramazan’ı idrak hususunda olmak üzere her alanda etkiliyor. Mesela bu yıl, koca bir yıl boyu hayalini kurduğumuz o kalabalık, hoş sohbet iftar sofralarına oturamayacağız ya da şöyle tarihi bir camide teravih namazı kıldıktan sonra arkadaşlarla oturup bi dondurma yiyemeyeceğiz ama olsun, bizi evde daha farklı etkinlikler bekliyor. Evde kalarak da Ramazan’ı çok güzel bir şekilde eda edebiliriz, bilhassa bu dönemde canları çok sıkılan miniklerimizle birlikte. İşte sizin için derlediğimiz evde çocuklarla beraber yapabileceğimiz birbirinden güzel 9 Ramazan etkinliği.

Ramazan Afişi

Happy Eid 1

Evet, belki minarelere mahya asamıyoruz ama ziyanı yok; biz de kendi evimize şöyle tatlı bi afiş asabiliriz. Hem evimiz için hoş bir süs olur hem de Ramazan-ı şerif’in geldiğini ev ahâlisinde duymayan kalmaz.

Tebrik Kartları

Ramazan Kart 2

Eskiden büyüklerimiz dini ve milli bayramlarda ya da herhangi özel bir günde birbirlerine kartlar gönderirlermiş. Maalesef ki hızla gelişen teknoloji, bu geleneğimizi de alıp götürmüş bizden. Fakat siz bu hoş geleneği kendi eviniz çapında da olsa tekrardan canlandırabilirsiniz. Şöyle birbirinden tatlı tebrik kartları hazırlayarak ailece birbirinizin Ramazan’ını kutlayabilirsiniz. Hatta bu kartlar için bir posta kutusu yapar, içine de her gün çocuklar için -sabah daha onlar uyanmadan- mesajlar bırakırsanız gerçekten hem çocukların Ramazan’ı daha eğlenceli bir şekilde ifa etmelerini sağlar, hem de ailecek birbirinizin Ramazan’ını güzel bir şekilde kutlamış olursunuz.

Ramazan Fenerleri

Ramazan Feneri 3

İşte en sevdiğim etkinliklerden biri, Ramazan fenerleri. Şahsen, bu fenerlerin Ramazan’ın ruhunu çok güzel yansıttığını düşünüyorum, sizce de öyle değil mi? Mesela, şöyle bu fenerlerden birkaç tane yapsak, ışıkları söndürsek sonra da ailece etrafına toplanarak birbirimizle sohbet etsek ya da birbirimize bir şeyler okusak, mesela fırsattan istifade her gün bir sahabe hayatı okusak hiç de fena olmaz. Hatta kim bilir, fenerlerin aydınlattığı bu loş atmosferde teravih namazını bile eda etmek istersiniz.

Geri Sayım Sayacı

Geri Sayım 4

Malum günler uzun, haliyle çocuklar sık sık yanımıza gelip iftara ne kadar kaldığını soracaklardır. En iyisi mi biz onlar için üzerine yazı yazıp çizebileceğimiz bir çerçeve hazırlayalım. Sonra da bu çerçeveye o gün akşam ezanının kaçta okunacağını yazalım; sadece ezan vaktini yazmakla kalmayıp ezana ne kadar kaldığını da gün içinde tekrar tekrar yazabiliriz. Böylece iftarı sabırsızlıkla bekleyen miniklerimize daha fazla yardımcı olmuş oluruz.

Küçük Sürprizler

Ramazan 5

Hediyeleşmek sünnettir, ikram etmek sünnettir. Bunun için de en güzel vakit Ramazan ayıdır. Hazırlayacağınız minik hediyelerle çocukların kalbine Ramazan sevgisini ta en başından aşılayabilirsiniz. Bu hediyeleri sosyal mesafeyi korumak şartıyla komşularınıza da dağıtabilirsiniz (kim bilir belki kapılarına vurup kaçarak hediyelerinizi bırakabilirsiniz). Böylece bir dayanışma, birlik ve hayırda yarışma ayı olan Ramazan’ı hakkıyla ifa edenlerden olma adına bir adım dahi olsa atmış olursunuz.

Ramazan Takvimi

Takvim 6

Böyle bir takvim hazırlamak çocukları oruç tutmaya alıştırmada ve onlara orucu sevdirmede eminim çok faydalı olacaktır. Mesela oruç tuttukları günlerin kutularının içine hediyeler bırakıp ve onlara bu hediyelerini ancak iftardan sonra alabileceklerini söyleyerek miniklerimizi oruç tutmaya teşvik edebiliriz. Bu takvimi sadece hediyeler için ya da sadece çocuklar için kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin bu kutuların içine Ramazan ayı boyunca yapmayı planladığınız etkinlikleri de yazıp koyabilirsiniz; bir arkadaşınızı arayıp halini hatırını sormak ya da bir yardım kuruluşuna bağışta bulunmak gibi. Günü geldiğinde de kutunuzu açar ve o günün etkinliğini yapmaya başlayabilirsiniz.

Bayram İmsakiyesi

Kum Saati 7

Kendinizi bir hatırlayın, nasıl da beklerdik bayramları; gerçi hâlâ heyecanla bekliyoruz ama çocukluktaki gibi değil tabi. İşte bu sene bizim için kaçırılmayacak bir fırsat; kendi imsakiyemizi kendimiz hazırlayalım. Hazırlayacağınız kartların üzerine bayrama kaç gün kaldığını, o günün ayet-i kerimesi ve hadis-i şerifini ya da Ramazan için önceden yaptığınız günlük planınızı yazabilirsiniz (iftar için yemek menüsü bile olabilir). Sonra da bu kartları evde herkesin görebileceği bir yere asabilirsiniz. Böylece binbir hayal içinde ve sabırsızlıkla bayramı bekleyen miniklere yardımcı olabilir, hızla akan zamana karşı da kendi farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Ev Yapımı Camii

Evde Cami 8

Özlediğiniz cami ayağınıza geldi. Evet, yanlış duymadınız; madem biz camilere gidemiyoruz o halde camiyi evimize getirelim. Nasıl mı? Çok basit. Öncelikle evimizde ibadet edebileceğimiz kadar geniş bir alan seçiyoruz. Sonra da bu alanı elimizden geldiği kadarıyla camiye benzetmeye çalışıyoruz (Evin içinde küçük bir cami yaptığımızı düşünelim). Mesela seccadeler serebilir, kartondan minareler yapabilir ya da perdelerle caminizin etrafını çevirebilirsiniz. İşte bu kadar; artık caminizde itikafa girebilir, teravih namazınızı eda edebilir ya da Kur’an-ı Kerim okuyabilirsiniz.

İyilik Kartları

Son bir etkinlik daha, diğerlerine çok benziyor. Her gün için ayrı ayrı kartlar hazırlıyorsunuz ve bu kartların üzerine de Ramazan ayı içinde yapmayı istediğiniz hayırlı, güzel işleri yazıyorsunuz. Hatta bu kartları küçük mandallarla bir ipe tutuşturarak evinizin bir köşesine de asabilirsiniz. Böylece hem planlarınız gözünüzün önünde olmuş olur hem de Ramazan ruhunu kendinize ve ailenizin diğer fertlerine daha fazla hissettirmiş olursunuz.

Kaynaklar

  1. Happy Eid, Pexels
  2. Ramazan Kart, Pexels
  3. Ramazan Feneri, Pexels
  4. Geri Sayım, Pexels
  5. Ramazan, Pexels
  6. Takvim, Pexels
  7. Kum Saati, Pixabay
  8. Evde Cami, https://twitter.com/camideyizbiz/status/1117845576903733251/photo/1

1Diğer Kaynaklar

  1. https://brightmuslim.com/magazine/8-creative-diy-ideas-to-make-ramadan-special-for-children
  2. https://www.instagram.com/challenge/?next=/privacy/checks/%253Fnext%253Dhttps%25253A%25252F%25252Fwww.instagram.com%25252Fp%25252FB_Aop9mpFK3%25252F%25253Figshid%25253D370ohqofdlmg%252526__coig_restricted%25253D1
Önceki İçerikOruç Ruha Olduğu Kadar Bedene de Şifa
Sonraki İçerikÇölde Uzanan Dev Güneş Enerjisi Paneli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz