Dünyada İslamFinlandiya

5 Soruda Finlandiya’da İslam

Günümüzde yüksek yaşam standartları ve eğitim sistemi ile küresel tanınırlığa sahip dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri desek aklınıza ne gelir? Baltık Denizi’ne kıyısının bulunduğunu, izlemeye doyamayacağınız doğa olayları olduğunu ve başkentinin Helsinki olduğunu söyleseydik. Evet “Dünyada İslam” serimizin bu seferki durağı: Finlandiya. Haydi 5 Soruda Finlandiya’da İslam’ı inceleyelim.

Finlandiya’daki Müslüman nüfus ne kadar?

Finlandiya’nın yaklaşık 5.5 milyona varan nüfusunun çoğunluğu Hristiyan dinine mensup. 1923’ten bu yana inanç özgürlüğünün bulunduğu Finlandiya’da toplumun %22’sini ateistler oluşturuyor. Kendini agnostik veya inançsız olarak tanımlayan kesimin ise ülkenin dışarıdan aldığı göçler sebebiyle gittikçe arttığı biliniyor. 2016’daki sayımlara göre Finlandiya’daki Müslümanlar toplam nüfusun yaklaşık %2.7’sini kapsıyor. Müslümanların genelde göçmenlerden oluştuğu Finlandiya’da, araştırmalara göre Müslüman nüfusun 2050 yılına kadar %15’lik bir orana ulaşacağı öngörülmekte.

Finlandiya’ya İslam ne zaman ve nasıl ulaştı?

İslam’ın Finlandiya’ya ülkenin dışarıdan aldığı göçler yoluyla ulaştığı biliniyor. Finlandiya’daki ilk Müslümanlar, 1870-1920 yılları arasında ülkeye ticaret yapma amacıyla göç eden Tatarlardı. 20. yüzyıldan itibaren ülkedeki Müslümanların sayısı, alınan göçler sebebiyle hızla artış göstermeye başladı. Finlandiya’daki göçlerin ve Müslümanların sayısı 1990’ların başında önemli ölçüde arttı. Sonrasında yeni göçmenler kendi camilerini kurmaya başladılar. 1996’da bu gruplar bir araya gelerek Finlandiya’daki İslami Örgütler Federasyonu’nu kurdular. Bu sayede yaklaşık 1000 Finlandiyalının İslamiyet’e girdiği tahmin ediliyor. Ülkedeki kadınların Müslüman erkeklerle evlenmesi de Müslüman nüfusun artmasında etkili bir role sahip.

Finlandiya’nın en meşhur camileri nelerdir?

Finlandiya’daki ilk camiler göçmen Müslümanlar tarafından yapılmaya başlandı. Şimdilik içinde çok fazla cami bulunmasa da, en fazla caminin Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de olduğunu söyleyebiliriz. Helsinki’deki en bilindik camileri İman Camii, Darul Aman Camii ve Helsinki İslam Merkezi.

Finlandiya’da İslam adına önemli çalışmalar yapan şahsiyetler ve kurumlar hangileridir?

Finlandiya’daki İslami çalışmalar genellikle İslami topluluklar ve dernekler üzerinden yürütülüyor. Bu topluluklardan en eski olanı “Fin İslami Derneği” 1925 yılında göçmen Müslümanlar tarafından kurulmuş. Bu kapsamda öne çıkan bir başka dernek de 1987 yılında kurulmuş olan “Finlandiya İslam Derneği”. Bu kuruluşun Helsinki’de camisi ve Kur’an kursu var. Bir önceki sorunun cevabında adı geçen Helsinki İslam Merkezi ise 2000 üye ile Finlandiya’daki en büyük topluluk. Bu kuruluşların çoğu çok dilli hizmet veriyor fakat en sık kullanılan diller İngilizce ve Fince. Dini hizmetler ise Arapça yapılıyor.

Finlandiya’da bulunan Müslümanların sıkıntıları nelerdir?

Finlandiya, insanlara inanç özgürlüğü hakkının tanındığı bir ülke. Herkes istediği dine mensup olup dilediği şekilde ibadetini gerçekleştirebiliyor. Bu sebeple Müslümanların Finlandiya’da büyük sıkıntılarla karşılaştığı söylenemez. Yine de Finlandiya’da Müslümanlara karşı bir hoşgörü problemi olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim Finlerin %62’si, İslam’ın Finlandiya’nın kültür ve değerlerine uymadığını söylüyor. %28’i, bir Müslümanı aile üyesi olarak kabul edemeyeceğini söylerken bir kısmı da Müslümanları komşu olarak kabul edemeyeceğini dile getiriyor. Ayrıca araştırmalara göre Finler Müslümanlara karşı en sert tutuma sahip topluluklardan biri. Bunun sonucunda Müslümanların zaman zaman nefret söylemlerine maruz kaldığı biliniyor. Öyle ki son zamanlarda Helsinki Cami’nin duvarlarına ne yazık ki İslam’a yönelik nefret içeren grafiti yazıları bile yazılmış.

Diğer Ülkeler İçin Tıklayınız!

Güney Afrika Cumhuriyeti / İngiltere / Filipinler / Bosna Hersek / Norveç / Malezya / Arjantin / Türkmenistan / Çin / Endonezya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu