HaberlerAmerika Birleşik DevletleriSağlık

Toledo Halim Klinik

Bir gün ABD’ nin Ohio eyaletinde, Toledo bölgesindeki Müslüman doktorlar kendi aralarında otururlar. İnsanlık adına daha fazla ne yapabiliriz diye düşünmeye başlarlar ve akıllarına bir fikir gelir. Bu fikri hemen aralarında istişare ederler.  Bu istişarenin sonunda ise şu karar çıkar: “Bir klinik açıp burada inançları fark etmeksizin sigortası olmayan fakirlere ücretsiz sağlık yardımı yapalım.” Böylece Halim Klinik’in ilk adımları atılır.

Fulton Devlet Sağlık Merkezi acil sağlık fizik tedavi uzmanı Dr. Süleyman Abawi yaşanan bu olayı şöyle anlatıyor:

Biz sadece toplanmış oturuyorduk ve içimizden birisi aniden ‘ İçinde bulunduğumuz bu topluma, komşularımıza daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz, bunu araştırmalıyız’ dedi ve bir anda bu ücretsiz klinik fikri aklımıza yattı. Biz de uygulamaya başladık.

Toledo Halim Klinik
Toledo Halim Klinik

İlk başlarda herhangi bir fiziksel imkânımız yoktu, biz de evsizlerin olduğu bölgelere gidip ayaküstü tedaviler ve sağlık kontrolleri yapıyorduk. Sonrasında ise Toledo’ nun kuzeyindeki Toledo İslam Cami’sinde tedavilere başladık. Pek düzenli olmasa da artık yerimiz biliniyordu. Daha sonralarda Müslüman bir endokrinolog olan Dr. Mahmut Musa bize Halim Klinik için ofisinde bir yer teklif etti.

Lucas Toplum Sağlığı Değerlendirme Merkezi’nin son açıkladığı verilere göre bölgede yaşayan yaklaşık 25,000 kişinin yüzde altısının sağlık sigortası yok.

Peygamber Efendimiz’i (s.a.v) Örnek Alacağız

Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan Sabeen Sidiki sağlığımızın bizim için birçok şeyden daha önemli olduğunu vurguluyor ve ekliyor:

Eğer yüksek veya düşük tansiyonunuz varsa veya diyabet hastasıysanız işinize ve ailenize tekrar kavuşabilmeniz için sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Sağlığınız yoksa siz de bir hiçsiniz demektir. Kliniğimizin ismi sabır ve mühlet konseptiyle türedi ve amaçları arasında hastalarımıza etkili ve kaliteli hizmet sunmak var. Tabii ki bunu da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) karakterinden ve cömertliğinden esinlenerek yapacağız.

Toledo Muslim Doctors
Toledo Muslim Doctors

Dr. Abawi bu klinikle birlikte Müslümanların ve İslam inancının gerçek yüzünü insanların görmesini umut ediyor. Kendilerinin de bulundukları toplumun bir parçası olduğunu ve komşuları için yeteneklerini, eğitimlerini ve bilgilerini kullanmaktan daha güzel bir yol olmadığını söylüyor.

Bu Müslüman doktorların Amerika’daki ilk yardım faaliyetleri değil tabii ki. Nisan 2018’de Kuzey Philadelphia’daki Müslümanlar ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz faydalanabileceği bir klinik açmışlardı.

Bunların dışında birçok klinik de yine Müslüman doktorlar tarafından açılıp yerel halka ücretsiz hizmet sunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu