Yeni Zelandalı Çocuklara Umut Olacak: Aya ve Kelebek

Dr. Maysoon Salama, yazdığı "Aya ve Kelebek" isimli kitap ile Christchurch saldırılarından etkilenen çocuklara faydalı olmayı amaçlıyor.

0
363
Aya and Butterfly

Hatırlayacağınız üzere 2019 yılında gerçekleşen Christchurch saldırısı ile birlikte gündemimiz epey meşgul olmuştu. Saldırının sebepleri, saldırganı bu davranışa iten sebepler, ölü ve yaralı sayısı derken bu olay aslında birçok açıdan konuşulmuş ve tartışılmıştı. Bizler de o zaman sitemiz üzerinden farklı bir noktaya değinmeye çalışmış, “Şer görünende bir hayır vardır” düsturunca hareket etmiştik. Bu konuda yapılan haberler için “Yeni Zelanda Haberleri” kısmına bakabilirsiniz. Bugün de o haberlere bir yenisini ekleyip sizlere Aya ve Kelebek isimli kitabı anlatacağız.

Christchurch saldırısında yakınlarını kaybeden birçok Müslüman var. Bunlardan bazıları da ebeveynlerini kaybeden çocuklar. Yaşadıkları bu acı olayla nasıl başa çıkabilecekleri ise özellikle ele alınmayı gerekiyor. Saldırıda oğlu Atta’yı kaybeden Dr. Maysoon Salama, çocukların bu süreci atlatmasında kitabın önemli bir çözüm yolu olduğunu düşünenlerden.

Dr. Maysoon Salama 1

Yazdığı “Aya ve Kelebek” isimli kitap ile hem torunu Aya hem de yaşadıkları travmanın üstesinden gelmeye çalışan çocuklara faydalı olmayı amaçlıyor. Kitabı yakından tanımak için yazarın şu açıklamasına kulak verebiliriz:

“Aya’nın babasının ölümü ima ediliyor, ancak bu hikayenin odak noktası değil ve çocukların bunun nasıl olduğunu bilmesine gerek yok. Bazen insanlara ve en çok sevdiğimiz şeylere veda etmemiz gerektiğini bilmeleri gerekir. Böylesine büyük bir kayıp karşısında kendimize hatırlamamıza ve üzülmemize izin vermeliyiz, ama aynı zamanda bırakmayı ve devam etmeyi de öğrenmeliyiz. Umut var ”

Aya ve Kelebek, Yeni Zelanda’daki Müslüman topluluğu desteklemek için tasarlanmış dört kitaplık dizinin ilk kitabı. İslâmî Kadın Meclisi ile birlikte geliştirilen kitap Yeni Zelanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Aya ve Kelebek Kitabının Eğitime Katkısı 2

Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ellen MacGregor-Reid de:

“Kitap, Yeni Zelanda’daki çocukların ve gençlerin farklı kültürlerini ve bakış açılarını yansıtan büyüyen bir öğrenme kaynakları koleksiyonunun bir parçası” diyerek kitabın ne kadar önemli bir boşluğun doldurduğunu anlatıyor.” ifadelerini kullandı

Aya ve Kelebek aslında basit bir kitaptan ibaret değil. Öğrencilerle konuşmalara yardımcı olmak adına kitaba, keder, yaşanan kayıplar ve yaşam döngüsü hakkında bir öğretim kılavuzu eşlik ediyor.

Kaynaklar

  1. Dr. Maysoon Salama, Kaynak: https://twitter.com/BMHayward/status/1371330243600867329
  2. Aya ve Kelebek Kitabının Eğitime Katkısı, Kaynak: https://twitter.com/BMHayward/status/1371330243600867329
Önceki İçerikSuriyeli Mülteci Çocukların Yardımcısı: İyi Niyet Karavanı
Sonraki İçerikAfganistan’da Yeni Çiçekler Yeşeriyor: Jawanan-ı Poya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz