Çocuklar İlk İslami Oyuncağa Kavuşuyor

Yaşantımızda ihtiyaç duyduğumuz alanlara kendi medeniyetimizden parçalar katmadığımız sürece bu boşlukların farklı kültür anlayışları ile doldurulması kaçınılmaz bir sonuç. Her kültür de zaten en kolay bu şekilde aşılanmıyor mu? Kendi irfanımızı yansıtan güzel bir haber ile karşınızdayız.

Müslüman çocuklar için yeni bir oyuncak bebek ABD’de raflardaki yerini buldu. Oyuncağın piyasadaki boşluğu doldurarak genç müslümanların inançlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olması hedefleniyor.

İmam Adem oyuncağının yapımcısı Danny Shakoj, 20 Temmuz Perşembe günü NBC News gazetesine verdiği demeçte şöyle diyor:

“‘Çocukların İslam hakkında bilgi sahibi olmasının kolay yolu nedir?’ diye düşünmeye başladık ve en sonunda bu noktaya geldik.”

Güney Rusya’dan göç eden Çerkez Müslümanlarından Shakoj, New Jersey’de büyümüş. Kendisi, İslami yetiştirilme şeklini yansıtan pek bir kültürel oyuncak ya da kitap olmadığından yakınıyor.

“Bütün bayramları kutladık, Ramazan için oruç tuttuk” dedi. “Ama çocuklar için çocuklarla muhabbeti ateşleyecek pek fazla şeyimiz yoktu.”

Bu nedenle, sanatçı Necdet Yılmaz’ın illüstrasyonları ile birlikte yazdığı yeni bir çocuk kitabı olan “İmam Adem’in Maceraları”nı şekillendirmeye başladı.

Kitap 3 yaş ve üstü çocuklara yönelik. Kutsal belde Mekke’ye hac yapmak için yola koyulmuş bir imamın hikayesini anlatıyor. Bu imam geleneksel İslami kıyafetler giyiyor ve içinde katlanmış yeşil seccade olan yeşil bir sırt çantası taşıyor.

“Çoğu zaman dini figürler çocuklar için korkutucudur. Bu yüzden kahramanımız hacca gitmek için farklı maceralardan geçen genç bir imam.”

diyor Shakoj.

“Farklı bir mahallede yaşıyor, futbol oynuyor, kırılan bir köprünün karşısına geçiyor ve timsahlarla uğraşmak zorunda kalıyor.”

Kitapta İmam Adem, problemleri çözmek için İslam’ın beş esasını kullanmakta. “Kitap, sadaka ve çevreye karşı duyarlı olmak gibi güzelliklere de değiniyor.”

“Ürünü geliştirirken genç kuzenlerime gösterdim. Bebek mağazalarını sadece anne ve bebeklerin tepkilerini almak için giderdim. Gerçekten çok iyi geri dönüşler oldu.”

“İmam Adem’in Maceraları” öncelikli olarak Müslüman-Amerikan ailelere yönelik olsa da, Shakoj, tüm inançların çocuklarının Adem’in maceralarıyla ve yolculuğuyla bağ kurmasını umduğunu söyledi.

Diğer Güzel Haberler

Duyulduğunda insanı utandırıp başını öne düşürecek haberler vardır. Öyle ki insan bu gibi haberleri görünce aslında imkandan değil de imkandan gayrı şeylerden yoksun olduğunu hissediyor. İşte o haberlerden biri. Okumak İçin Tıklayın

Çok ilginç bir hikayeden bahsedeceğiz sizlere. Hikayenin kahramanı Atlas Okyanusunun kıyısındaki bir ülkede yaşıyor. Nerede mi?  Dünyadaki elmas yataklarının %80 ine sahip olmasına rağmen en fakir ülkelerden biri sayılan Sierra Leone’da. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime nerede nasıl geleceği hiç belli olmaz. Bunun en bariz örneklerinden biri de Joram van Klaveren’in durumu olsa gerek. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz