İngiltereCamiÇevre-Hayvan HaklarıHaberler

İngiltere’de Temizlik Dayanışması

Bu haberimizin konusu içinde bulunduğumuz pandemi şartlarıyla ayrı bir önem atfettiğimiz değerlerimizden biri olan temizlik. Coğrafi olarak uzak olsa da artık hepimiz biliyoruz ki dünya küçücük bir kasabaya dönüşmüş durumda. Hani meşhur bir söz vardır ya, bilenlerimiz bilir: “Atlas Okyanusu’nda bir adada bir kelebeğin kanat çırpması, Büyük Okyanus’ta bir yerde bir fırtınayı başlatabilir.” Bugün covid-19 biraz menfi örnek teşkil etse de bu sözün ete kemiğe bürünmüş hali değil midir?

KeepBritainTidy

Tam da bu hastalık ortaya çıktığı zamanlarda, geçtiğimiz 2019 yılı Mart ayında, İngiltere’de bir grup, güzel bir örnek çalışma gerçekleştirmiş. Daha önce var olan #CamileriZiyaretEt kampanyasına ilave olarak toplam 250 cami, çevre temizliğinde farkındalık oluşturmak gayesiyle #KeepBritainTidy adını verdikleri yeni bir projeye imza atmışlar.

Gerek camii cemaatinden gerekse toplumun diğer üyelerinden oluşan gönüllüler, sokakların temizliğine yardımcı olmak, sokakları daha yaşanılabilir ve düzenli kılmak için 24 Şubat’ta bir araya gelmişler.

İngiltere’de yılda 25 milyondan fazla çöp birikirken bu atıkların temizlik maliyeti 1 miyar sterlini buluyor. Doğal olarak 250 camiyle başlayan bu çevre dostu, proaktif hareket Birleşik Krallık‘ta sosyal dayanışmayı güçlendiren bir çalışma olmuş.

KeepBritainTidy

#KeepBritainTidy yöneticisi çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söylüyor:

Bizler her yıl düzenlenen Büyük Britanya Bahar Temizliği adını verdiğimiz çalışmayla sokak, park, bahçe, plaj fark etmeksizin yarım milyon insanımızla el ele verip çöplerimizi topluyor, çevremizi temizleyip güzelleştiriyoruz. 250 cami cemaatinin destek olması, güçlerimizi birleştirmek bizi çok memnun etti. Bu sayıya yeni camilerin ekleneceğini umuyor, daha yeşil ve temiz bir İngiltere için çalışıyoruz.

KeepBritainTidy

Şöyle bir düşünürsek Türkiye’de nice 250 cami vardır. Bu çalışmayı kendi mahallemizde uygulasak dahi bayağı farkındalık oluşturabiliriz. Şu sıralar tam da zamanı gibi. Herkesin birbirinden en çok talep ettiği şey olan temizliğe bizim de elimiz değmiş olur. Ne de güzel olur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu