İslam Şehirleri: Saraybosna

597

Doğunun ve Batının en iyi yanlarını içinde barındıran , dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle camii ve sinagogların bir kaç adım uzaklık mesafesinde yan yana görülebildiği bir şehir: SARAYBOSNA.

1Bosna Hersek’ in Başkenti

Miljacka Nehri

Saraybosna Bosna Hersek’in başkentidir. Yarım milyondan biraz daha az olan nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Dinare Alplerinin ortasında yer alan Saraybosna deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte bulunmakta olup 141.5 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

2Bosna’nın Sarayı

Milli Kütüphane

Bugünki Saraybosna’nın en eski ismi Vrhbosna’dır. Saraybosna adını ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde almıştır. Boşnakça Sarajevo adındaki Saraybosna saraj ve ova kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu iki kelime de Türkçe kökenli olarak saray ve ova anlamlarına gelmektedirler.

Saraybosna yani Sarajevo ‘Saray Ovası’anlamına gelmektedir.

Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu süresince şehir, Bosna’nın Sarayı olarak Saraybosna şeklinde de anılmıştır.

3Osmanlı’nın En Önemli Şehirlerindendi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Şehir 1463 yılında Osmanlı topraklarına katılsa da kısa süre içinde kaybedilmiştir. Bosna Hersek’in başkenti modern yüzünü, 15. yy’da Osmanlı’nın fethi ile göstermeye başlamıştır. Bosna Eyaletinin ilk valisi de olan İsa Ishaković Bey, yerleşim bölgesinde yaptırdığı cami, kapalı çarşı, han, hamam ve şehre ismini de veren hükümet “Saray”ı ile bölgenin şehirleşmesinde önemli rol oynamıştır. Hızla gelişen Saraybosna kısa sürede bölgedeki en büyük şehir haline gelmiştir.

4Kilise, Cami ve Sinagog Bir Arada

Saraybosna Katedrali

Saraybosna tarihinde pek çok kültürün izlerine rastlamak mümkündür. Haklı olarak Saraybosna halkı geleneksel inanç zenginliği olarak İslam, Ortodoks, Katolik ve Museviliğin yüzyıllar boyunca süre gelen birlikteliği ile kıvanç duymaktadır.

Burası dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle camii ve sinagogların bir kaç adım uzaklık mesafesinde yan yana görülebildiği bir yerdir.

Saraybosna sakinleri, çok sıcaktır ve suç oranı oldukça düşüktür.

5Tarihindeki Önemli Olaylar

1984 Kış Olimpiyatları

Saraybosna tarihi köklü bir geçmişe sahip olsa da dünya sahnesinde hatırlanmasını sağlayan en önemli olay hiç kuşkusuz 1992’de başlayan Bosna Savaşı ve Kuşatması’ dır.

Bunun dışında Saraybosna tarihindeki diğer iki temel olay olarak Ferdinand’ın suikastı ile I. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ve 1984 Kış Olimpiyatları’dır.

6İlk 10 şehir Arasında

Aliya İzzetbegoviç’in Kabri

Güvenli bir şehir olan Saraybosna oldukça popüler turistik bir kenttir. Dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehir arasındadır. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya aday gösterilmiştir.

Saraybosna, dünyanın en büyük gezi rehberi ve dijital medya yayıncısı Lonely Planet’in 2010′da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer almıştır.

7Klasik Osmanlı Çarşılarından ‘Başçarşı’

Başçarşı Meydanı

Saraybosna’nın tarihi merkezini oluşturan “Stari Grad” yani Eski Şehir, kentin en gözde merkezidir. Saraybosna’nın kalbi gibi olan bu bölgeye Boşnaklar Başçarşıya demektedir.

Saraybosna gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan Başçarşı, Saraybosna’daki birçok önemli yapıyı yaptıran Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, hanlar ve medreseler bulunmaktadır.

Başçarşı’da, klâsik Osmanlı çarşılarını oluşturan sokaklar, hanlar, bedestenler ve camiler çok ahenkli bir uyum içerisinde yer almaktadır.

Diğer Şehirler İçin Tıklayın !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri:Semerkant
 İslam Şehirleri: Buhara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz