İslam Şehirleri: Saraybosna

0
979
İslam Şehirleri: Saraybosna

Doğunun ve Batının en iyi yanlarını içinde barındıran, dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle cami ve sinagogların birkaç adım uzaklık mesafesinde yan yana görülebildiği bir şehir: Saraybosna.

Bosna Hersek’in Başkenti

Saraybosna 1

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dır. Yarım milyondan biraz daha az olan nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Dinare Alplerinin ortasında yer alan şehir deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte bulunmakta olup 141.5 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Bosna’nın Sarayı

Saraybosna 2

Bugünkü Saraybosna’nın en eski ismi Vrhbosna’dır. Şu anki adını ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde almıştır. Boşnakça Sarajevo adındaki Saraybosna saraj ve ova kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu iki kelime de Türkçe kökenli olarak saray ve ova anlamlarına gelmektedirler. Sarajevo ‘Saray Ovası’ anlamına gelmektedir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu süresince şehir, Bosna’nın Sarayı olarak Saraybosna şeklinde de anılmıştır.

Osmanlı’nın En Önemli Şehirlerinden Biriydi Saraybosna

Gazi Hüsrev Bey Cami 3

Şehir 1463 yılında Osmanlı topraklarına katılsa da kısa süre içinde kaybedilmiştir. Bosna Hersek’in başkenti modern yüzünü, 15. yüzyılda Osmanlı’nın fethi ile göstermeye başlamıştır. Bosna Eyaletinin ilk valisi de olan İsa Ishaković Bey, yerleşim bölgesinde yaptırdığı cami, kapalı çarşı, han, hamam ve şehre ismini de veren hükümet “Saray”ı ile bölgenin şehirleşmesinde önemli rol oynamıştır. Hızla gelişen Saraybosna kısa sürede bölgedeki en büyük şehir haline gelmiştir.

Kilise, Cami ve Sinagog Bir Arada

Bosna Katedral 4

Saraybosna tarihinde pek çok kültürün izlerine rastlamak mümkündür. Haklı olarak şehir halkı geleneksel inanç zenginliği olarak İslam, Ortodoks, Katolik ve Museviliğin yüzyıllar boyunca süregelen birlikteliği ile kıvanç duymaktadır.

Burası dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle cami ve sinagogların birkaç adım uzaklık mesafesinde yan yana görülebildiği bir yerdir. Saraybosna sakinleri, çok sıcaktır ve suç oranı oldukça düşüktür.

Saraybosna Tarihindeki Önemli Olaylar

Mostar Bosnia 5

Saraybosna tarihi köklü bir geçmişe sahip olsa da dünya sahnesinde hatırlanmasını sağlayan en önemli olay hiç kuşkusuz 1992’de başlayan Bosna Savaşı ve Kuşatması’dır. Bunun dışında tarihindeki diğer iki temel olay Ferdinand’ın suikastı ile I. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ve 1984 Kış Olimpiyatları’dır.

Saraybosna İlk 10 şehir Arasında

Srebrenitsa 6

Güvenli bir şehir ve oldukça popüler turistik bir kenttir. Dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehir arasındadır. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya aday gösterilmiştir. Şehir, dünyanın en büyük gezi rehberi ve dijital medya yayıncısı Lonely Planet’in 2010′da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer almıştır.

Klasik Osmanlı Çarşılarından ‘Başçarşı’

Bosna Başçarşı 7

Saraybosna’nın tarihi merkezini oluşturan “Stari Grad” yani Eski Şehir, kentin en gözde merkezidir. Saraybosna’nın kalbi gibi olan bu bölgeye Boşnaklar “Başçarşıya” demektedir. Saraybosna gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan Başçarşı, Saraybosna’daki birçok önemli yapıyı yaptıran Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, hanlar ve medreseler bulunmaktadır. Başçarşı’da, klâsik Osmanlı çarşılarını oluşturan sokaklar, hanlar, bedestenler ve camiler çok ahenkli bir uyum içerisinde yer almaktadır.

Kaynaklar

  1. Saraybosna, https://pixabay.com/tr/photos/saraybosna-bosna-ba%C5%9Fkent-bina-4505762
  2. Saraybosna, https://www.instagram.com/p/CJWd-Sil2zI
  3. Gazi Hüsrev Bey Cami, https://www.instagram.com/p/COdpLkyByxl
  4. Bosna Katedral, https://www.pxfuel.com/en/free-photo-ebhtj
  5. Mostar Bosnia, https://www.maxpixel.net/Travel-Herzegovina-Mostar-Stari-Bosnia-Bridge-1155673
  6. Srebrenitsa, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Srebrenica_massacre_memorial_gravestones_2009_1.jpg
  7. Bosna Başçarşı, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sarajevo_Bascarsija_2011-10-28_(4).jpg

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız!

Filibe / Şanlıurfa / Tebriz / Herat / İslamabad / Harar / San’a / İsfahan / Bağdat / Şam
Önceki İçerikŞiddetli Yangından 23 Kişiyi Kurtardı
Sonraki İçerikDuygusal Video: Hayatının Son Anlarında İslam’ı Kabul Etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz