Kültür-SanatBirleşik Arap Emirlikleri

Mariam Abbas’ın İlham Verici Minyatürleri

Mariam Abbas, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan bir sanatçı ve sıra dışı resimleri onu farklı kılıyor. Sanatçı, üniversitede Görsel İletişim bölümünde okurken kendini hep illüstrasyon alanında ilerletmek istediği için çizimle ilgili seçmeli dersler alarak kendini geliştirir. Mezun olduktan sonra da sanat alanında devam etmeye karar verir.

Resim çizmeye başladığı ilk zamanlarda camilerin sanat ve mimarilerinin yeterince vurgulanmadığını düşünerek cami çizimlerine ağırlık verip kendi dokunuşlarıyla Şeyh Zayid Ulu Cami, Jumeirah Cami, Dubai ve Abu Dabi’deki birçok caminin güzelliğini, en ince ayrıntısına kadar resmeden sanatçı daha sonra çeşitli mimari yapılardan da ilham alarak sanatını çeşitlendirir. Çizdiği her mimari eserde, objede veya portrede inanılmaz küçük detayları dahi unutmayarak realistik çalışmalar meydana getirir. Yaptığı çalışmaları sosyal medya hesabında paylaşan sanatçı aynı zamanda çeşitli galerilerde de resimlerini sergiler. [Mariam Abbas: https://www.instagram.com/mariamabbas]

Jumeirah Mosque

Kendi Üniversite yıllarında BAE’de resim, illüstrasyon alanlarında çok fazla çalışma alanı ve eğitim verecek kurumlar, ajanslar veya bölümler olmadığını söyleyen Mariam; şu anki yaratıcı ve ne istediklerini iyi bilen gençlerin BAE’de sanatsal büyümeye yol açtıklarını, tasarım ajanslarının kurulmaya başladığını da belirtiyor.

Güzel bir bina, manzara, cami veya bir obje gördüğünde arabasını park edip onu resmettiğini söyleyen Mariam, resimleriyle bize de dünyadaki güzellikleri en ince detaylarıyla aktarıyor. Aynı zamanda bir ambalajı, sıradan bir objeyi sanata dönüştürmesi ve onu güzelleştirmesi de bir Müslüman’ın her şeye nasıl güzel bakacağı ve her şeyi güzelleştireceği noktasında bize örnek oluyor. 

Kaynaklar

  1. mvslim.com/meet-mariam-abbas-great-artist-creating-tiniest-illustrations
  2. capsulearts.com/where-is-my-shark/artist-feature-mariam-abbas
  3. mymodernmet.com/mariam-abbas-miniature-mosque-illustrations
Kaynak
Marriam Abbas Minyatürlermvslim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu