Amerika Birleşik DevletleriHaberler

Okullara Bayram Tatili Talebi

Her Müslüman bayramları ailesi ve sevdikleri ile birlikte geçirmek ister. Bu amaçla Waterbury Connecticut’da yaşayan Müslüman aileler, okulların Müslümanların bayramlarını resmi tatil olarak kabul edilmesini istiyor.

Connecticut eyaletindeki Waterbury’de Pakistanlı, Hintli, Latin, Afro-Amerikan, Arap, Arnavut gibi çeşitlilik arz eden Müslüman nüfusu önemli bir büyüme kaydetti. Okullarda eğitim gören Müslüman öğrenciler, dini bayramlarının tanınmasının kendilerini diğerleriyle eşitlik duygusu sağlamaya yönelik önemli bir adım olduğunu düşünüyorlar.

Waterbury İnsan Hakları Komisyonu başkanı Fahd Syed ise:

Bizler için bayramlarımızın, okullar tarafından tanınmasını ve ailelerin bayramları çocukları ile birlikte kutlayabilmesini istiyoruz.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) Connecticut şubesi de İslami bayramların resmi tatil olarak planlanmasını talep etti.

Waterbury, Müslümanların dini bayram talep ettiği ilk yer değil. Son yıllarda artan Müslüman nüfusun talepleri ve uğraşları ile dünyanın bazı bölgelerinde dini bayramımız tanınmaya başlandı. Özellikle bazı Amerikan okul bölgeleri Müslümanların bayramlarını tanımaya başladı. İlk olarak 2019 yılında Baltimore ve 2021 yılında ise Lewiston’da İslami bayramlar devlet okullarının akademik takvimine eklenerek Müslüman öğrencilerin bayramlarını olması gerektiği şekilde kutlamasına imkan tanıdı. .

Müslümanların bu konudaki taleplerinde sebat ve kararlılık göstererek hem bu habere konu olan talebin hem de dünyanın birçok yerindeki Müslümanların isteklerinin en kısa sürede olumlu karşılık bulmasını dileriz.

 

Kaynak
Aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu