Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Etkinlik-KonferansHaberler

Ortak Geçmiş, Zengin Kültür – Türk Dünyası Söyleşisi

Savaşlar, buhran ve karışıklıklar insanlık tarihi boyunca masumiyetin, kardeşliğin ve iyiliğin peşini bırakmadı ne yazık ki. Hatta öyle söyleyebiliriz ki İslam’ın yeryüzünde doğup taştığı; Allah’ın kurallarının apaçık şekilde insanı sarıp sarmaladığı topraklarda bilhassa kirletilmeye çalışıldı camdan ayakkabılarımız. Ancak barış ve esenliği, kalpleri kazanmayı adımladığımız sürece yolumuz ışığını yitirmeyecektir şüphesiz.

Haberimizin konusu, bu düsturdan hareketle ortaya çıkan Ortak Geçmiş, Zengin Kültür Türk Dünyası Söyleşisi hakkında. Proje, Yunus Emre’nin

“Biz gelmedik dava için,

 Bizim işimiz sevda için,

 Dostun evi gönüllerdir,

Gönüller yapmaya geldik.”

sözlerinden ilhamla düzenlenmiş. Yunus Emre’nin ifade ettiği mesaj, bir başarı serüveni için işaret ettiği şifre, zoraki bir çatışmadan öte, ruha ulaşan kapıları aralamak olmuş ve proje bu çerçevede inşa edilmiş.

Turk Dunyasi
Ortak Geçmiş, Zengin Kültür - Türk Dünyası Söyleşisi 1

Program, Genç İDSB (İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Gençlik Kurulu) öncülüğünde 2022 Türk Dünyası Başkenti ilan edilen Bursa’da, 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Merinos A.K.K.M. Hüdavendigar Salonu’nda birbirinden farklı 10 konuşmacıya yer verilecek olan söyleşinin yanında proje, 2 çalıştay, 5 gezi noktası, 5 atölye çalışması ve 2 kültürel etkinlik faaliyetlerini içeriyor.

Yılın Türk kültür merkezi seçilen, mısraların göz nuru Bursa’ya yakışan bir incelikle işlenmiş program. Ayrıca TÜRKSOY, TİKA ve Genç Kültür Elçileri’nin ortak çalışmasıyla zengin ve heyecan verici bir miras, birikim vaadediyor. Bununla beraber, 7 farklı Türk ülkesinden 21 genç kültür elçisini barındıracak organizasyon, 300 katılımcıya ev sahipliği yaparak evrensel ve etkili bir birlik çağrısı sunuyor.

Islam Dunyasi Sivil Toplum Kuruluslari Birligi Genclik Kurulu
Ortak Geçmiş, Zengin Kültür - Türk Dünyası Söyleşisi 2

Programda T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan açılış konuşmasında bulunacak ve Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı’nın açılış konuşmasının ardından “Türk Devletleri Arasındaki Çok Yönlü Bütünleşmenin İlk Adımı: TÜRKSOY’un Kuruluşu” söyleşisi gerçekleştirilecek. Ayrıca bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın “Ortak Geçmişin Getirdiği Kültürel Zenginliğimiz” konulu söyleşisine yer verilecek. Bunun yanında YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı),  TİKA Dışişleri ve Ortaklıkları Daire Başkanı Mustafa Çaltılı ve Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesinin  yer alacağı “Türk Dünyasında Eğitim ve Kültür Faaliyetleri” oturumu da program akışı arasında.

Ortak Gecmisin Getirdigi Kulturel Zenginligimiz
Ortak Geçmiş, Zengin Kültür - Türk Dünyası Söyleşisi 3

Gzt Genel Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer tarafından verilecek. Gündem ilişkilerini pekiştirecek son söyleşi Yeni Medya ve İletişim’in beraberinde ise proje, gezi ve atölye çalışmaları ile sürdürülecek. Üstelik, bu tarihler arasından bir akşam Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş gençlerle buluşacak. Ney eşliğinde bir hasbihal ortamı oluşturulacak. Öyle ki hoş muhabbet vakitlerini program akışına dahil etmeyi ihmal etmeyen Genç İDSB, her yönüyle katılımcılarına rahatlık sağlıyor ve samimiyeti temin etmeyi vazife biliyor adeta.

Günümüzde bireysellik güzellemelerinin kuru gürültüsüne maruz kalsak da bizler, ümmet güneşinin en çetin kışlarda bile göğümüzü taçlandıracağının farkında olmalıyız. Böylelikle bu tür birliktelik, bilgi ve donanıma katkı sağlayan programların düzenlenmesi ve iştiraki, en az o güneşin gecelere hükmetmesi kadar önem teşkil edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu