HaberlerBosna HersekHac-Umre

Hac İçin Yürüyerek 7 Ülkeyi Aştı

Ömrü Allah’a adamak… O’nun için yürümek. O’nun için koşmak. Canı, malı ve sahip olunan her şeyi O’nun uğruna harcamak… İşte o hikayelerden biri için Ümmet Coğrafyasının göz bebeği olan Bosna’ya uzanıyoruz.

47 yaşındaki Senad Hadzıc, Boşnak bir Müslüman. 2011 yılının Aralık ayında yürüyerek çıktığı hac yolculuğunu, 2012 yılının hac mevsiminde Mekke’ye kadar gelerek başarıyla tamamladı. Bunun üzerine konuyla ilgili şunları söyledi:

Ben Cumartesi günü Mekke’ye vardım. Yorgun değildim, aksine o günler benim en iyi hissettiğim günlerdi.

20 kiloluk sırt çantasıyla 314 gün boyunca 5700 km yol yürüdü. Bu yolculuğu süresince de sırasıyla Bosna, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, Suriye ve Ürdün’den geçerek Mekke’ye ulaştı. Bu seyahati boyunca başına gelenleri kendi Facebook sayfasında paylaştı. Aynı zamanda kendi Facebook sayfasında Suriye İçişleri Bakanlığından verilen, yabancılar için ülkeye giriş/çıkış kartının bir de fotoğrafını paylaşmıştı. Bu fotoğrafın altında ise şöyle yazıyordu:

Ben Suriye’den Mayıs ayında geçtim. 11 günde yaklaşık 500 kilometre yol yaptım. Halep’ten, Şam’dan ve hükümet yanlıları ve muhalifler tarafından tutulan düzinelerce kontrol noktasından geçtim fakat hiçbir zaman alıkonulmadım.

Senad Hadzic 1

“Başkan Beşşar Esad’ın kontrolünde olan bir kontrol noktasında ise bir asker benden sırt çantamı boşaltmamı istedi. Ona Kur’anımı gösterip yürüyerek hacca gittiğimi açıklamamla beni serbest bıraktı ve yoluma devam ettim.”

Ben, Allah için, İslam için, Bosna-Hersek için, ailem için yürüdüm.

Facebook sayfasında rüyasında Allah’ın kendisine yolu gösterdiğini, Irak yerine Suriye’den geçmesi gerektiğini belirtiyor. Bu yolculuğu boyunca sıcaklığın Bulgaristan’da gördüğü -35 ile Ürdün’de gördüğü +44 derece arasında değiştiğini söylüyor. Ayrıca İstanbul’da boğaz köprüsünden yürüyerek geçmek için iki hafta izin beklediğini ve Suudi Arabistan ile Ürdün arasındaki sınırdan yürüyerek geçmek için de iki ay beklediğini de belirtiyor.

Maşallah! Rabbimiz kendisine bu gayretinin ve çabasının ecrini versin.

Bir Yorum

  1. Bu durumdan haberdar eden bir yer olduğunuz için teşekkür ederim. Bir de istekte bulunacaktım. Acaba yazıların paylaşıldığı tarihi baş kısımda belirtebilir misiniz. Yazının paylaşıldığı tarihi göremedim. İyi çalışmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu