Amerika Birleşik Devletleri’nin En Eski Dört Camisi

Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Müslümanların burada inşa ettikleri ilk camilerden dördünü görmeye hazır mısınız?

2
372
ABD’nin En Eski Dört Camisi

Toplumlar göç ettikleri yerlere kendi kültürlerini, yaşam tarzlarını, inançlarını taşırlar ve oralarda kendi mekânlarını inşa ederler. Amerika irleşik Devletleri’nin kaderi de bundan pek farklı değil. Müslümanlar da dünyanın en çok göç alan ülkesi olan ABD’ye göç ettiklerinde böyle yapmışlar ve kendi camilerini inşa etmişlerdir.

ABD’de faaliyetini sürdüren en eski cami 112 yıl önce kurulmuş olup bu cami, Amerika kıtasında yüzyıllar önce ortaya çıkmış köklü Müslüman topluluğunun hayatını yansıtır. Bu yazımızda sizlere ABD’deki Müslümanların hikâyesini ortaya çıkaran dört tarihi camiden söz edeceğiz. Hadi öyleyse başlayalım!

Brooklyn Müslümanlar Camii, New York City

Brooklyn Müslümanlar Cami 1

ABD’nin faaliyetini sürdüren en eski camisi, New York City’de sessiz bir yol kenarındadır. Beyaz ve yeşil renkli iki katlı ahşap bir yapı olan camii, 19. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. Cami cemaati; 1907’de Baltık ülkelerinden göç eden Litvanyalı, Polonyalı ve Beyaz Rusyalı beyaz Tatar Müslümanlardan oluşmaktadır. Etnik Tatar Cemaati 1927’de -Baltık’ta geride bıraktıkları camilere benzemeyen- çatısında küçük kuleler olan ahşaptan yapılmış eski bir kiliseyi satın alarak camiye çevirmiştir.

Caminin Başkan Vekili Alyssa Ratkewitch, “New York’a göç eden Tatarlar için bu cami çok önemli bir yerdi. Burası onlar için gelebileceklerini bildikleri ve buradaki tanıdık yüzlerin kendilerine yardımcı olacaklarını bildikleri bir mihenk taşı gibiydi.” diyerek bu caminin önemini ifade etmektedir.

1Kuzey Dakota Camii, Ross, Kuzey Dakota

Kuzey Dakota Cami Eski Hali
Kuzey Dakota Cami 2

Kuzey Dakota Camii, Kanada sınırındaki Kuzey Dakota eyaletinin kuzeybatı köşesinde uzak ve ücra bir noktada bulunur. Camiye en yakın kasabanın nüfusu yaklaşık 50 kişidir.

Kuzey Dakota Camii 3

Cami, 1929’da burada bu camiyi inşa eden Lübnanlı ve Suriyeli Müslümanların bir simgesi olarak 2005 yılında yeniden inşa edilmiştir. Modern yapı, dört ince suni minare ve küçük bir bakır kubbeden oluşan tuğla ile yapılmış sade kare bir yapıdır. Bu yapılan yeni cami, 1979’da yıkılan orijinal camiye pek benzememektedir.

2Anne Camii, Cedar Rapids, Lowa

Anne Cami
Anne Cami 4

Bugün yerel cemaat, büyüyen cemaatine rahat hizmet etmek için Anne Camii’nin yakınındaki 1971’de inşa edilen Cedar Rapids İslam Merkezi’nde ibadetlerine devam ediyor. Anne Camii, öncelikle dini eğitim için kullanılıyor. Ayrıca okulların ve ABD’nin saygın adamlarının ziyaretlerine ev sahipliği yapıyor.

3Muhammed Mescidi, Washington DC

Muhammed Cami İçi
Muhammed Mescidi’nin İçten Görüntüsü 5

Muhammed Mescidi 1975’te NOI’ın eski lideri Elijah Muhammed’in oğlu Sünni İslam’ı benimseyen Merhum İmam Warith Deen Muhammed rehberliğinde cemaatin 4. camisi olarak kuruldu. İmam Muhammed buraya Sünni bir imam atadı. Salondaki kilise tipi sıralar kaldırıldı, kıble belirlendi. Ve böylece alan namaz kılınabilir hâle getirildi.

Kaynaklar

  1. Brooklyn Müslümanlar Cami, hashtag/newyorkbrooklyntatarcâmisi?src=hash&lang=en-gb
  2. Kuzey Dakota Cami, https://cdns.klimg.com/diadona.id/resized/300x//real/2020/06/18/54771/masjid-north-dakota.jpg
  3. Kuzey Dakota Camii, https://news.travelerpedia.net/destinations
  4. Anne Cami, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FrontMotherMosque.jpg
  5. Muhammed Mescidi’nin İçten Görüntüsü,https://www.bidunyahaber.org/wp-content/uploads/2021/01/Muhammed-Cami-Ici.jpg