Brunei’deki Camiler

91

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz.Bu seferki durağımız : Brunei

1Jamie’l Asr Hasan El Bolkiah Camii

1992 yılında Brunei Sultanı Hasan El Bolkiah tarafından yaptırılan cami, başkent Bandar Seri Begawan’dadır. Çevresindeki rengarenk bahçeleriyle başkentin odak noktası haline gelmiştir. Bahçelerinin yanısıra altın kaplamalı kubbeleri ve minareleriyle de dikkat çeker. Brunei’nin 29. Sultanı Hasan El Bolkiah’ı temsilen 29 altın kubbeye sahiptir. Aynı zamanda 5000 kişi kapasiteli sanatsal iç mekanıyla Brunei’nin en büyük camisidir.

2Kampong Ayer Cami

Kampong Ayer (Su Köyü) denilen su üzerindeki evlerden oluşan bir yerleşim yeri. Burası Doğu’nun Venedik’i olarak anılıyor. Buradaki evler gibi Kampong Ayer Cami de su üzerine inşa edilmiş.

3Ash-Shaliheen Camii

Fas tarzında inşa edilen cami 2012 yılında açıldı. Cami, turkuaz kubbeleri ve kumtaşı renkli duvarları ile birbirini tamamlıyor. Caminin iç duvarlarını süsleyen el yapımı çini mozaik ve camiyi çevreleyen avlu caminin dikkat çeken unsurları.

4Ömer Ali Seyfeddin Camii

Brunei’nin 28. Sultanı Ömer Ali Seyfeddin adına yaptırılan cami, 1958 yılında tamamlandı. 52 metrelik minaresiyle başkentin en yüksek yapısı. 3.5 milyon mozaik parçasından oluşan ana kubbesiyle ise görenleri büyülüyor. Tüm çevresi yapay bir göl ile çevrilmiş durumda. Aydınlatmalar ve yapay gölün yansıtıcılığının masalsı birleşimiyle daha bir muhteşem görünüyor cami.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz