İsveç Camileri

0
197
İsveç camileri

İsveç Camileri, birden fazla kültürün birleşimiyle ortaya konulan sanatsal özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. İsveç, çeşitli Müslüman ulusların karma bir yaşam sürmesine olanak sunan nadir ülkelerdendir. Vikinglerin ana yurdu olarak bilinen bu ülkede Amerika Birleşik Devletleri’nden daha fazla çeşitlilik görülmektedir. Bu da camilerin yapı ve topluluğuna yansımıştır. İsveç camileri içerisinde “Fittja Ulu Camii, Stockholm Camii, Malmö Camii, Handen Camii ve Jönköping Diyanet Camii“ni sizler için derledik.

1Fittja Ulu Camii

İsveç Camisi
Fittja Ulu Camii

1960 yılının son dönemlerinde Türkiye’den çalışmak için giden gurbetçi vatandaş ve dindaşlarımız tarafından bölgede Cuma ve Bayram Namazlarını kılmak için bir mekana ihtiyaç duyulur. 1985 yılında evvela “Islamiska Kultur Föreningen (Türkiska Islamiska Kultur Föreningen)” adında bir dernek kurulmuş ve bir yer kiralanmıştır. Fittja Ulu Camii yeri bu topluluğun çabalarıyla 1993 yılında satın alınabilmiştir. Bu alan üzerine 1999’da başlayan cami inşaatı 2006 yılında tamamlanabilmiş ve ibadete açılmıştır.

Caminin mimarisi incelendiğinde kubbeli, şadırvanı ve minaresi bulunan tipik Anadolu camilerini andırır. Osmanlı ve Selçuklu mimari sanatından esinlenilmiş Modern Türk mimarisiyle bütünleşmiş yapıya sahiptir.

Türkçe ve Arapça dillerinde hutbe okunmaktadır.

2Stockholm Camii (Stockholm Moské)

Stockholm Camii
Stockholm Camii

İsveç’in başkenti olan Stockholm, birçok Müslümanın da hayatını idame ettirdiği kentlerden birisi. Stockholm Camii de bu kentin incileri arasında. Meşhur Mimar Ferdinand Boberg tarafından tasarımı yapılan bina, bugün Stockholm Camii olarak hizmet vermektedir. Cami, kendi bünyesinde Mağribi İslam mimarisi taşımaktadır. Diğer İsveç camilerine benzer yapıda Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yansıtır. Minareli camilerdendir. 2000 yılında birçok Müslüman’ın destek ve katkısıyla açılmıştır.

Arapça ve İsveççe dillerinde hutbe okunmaktadır.

3Malmö Camii (Malmö Moské)

İsveç Cami
Malmö Camii

Malmö Camii, bölgenin en eski camilerinden ikincisi olma unvanına sahiptir. 1960 yılının ilk başlarında yapımı başlamış olsa da 1984 yılında tamamlanmış ve ibadete açılmıştır.

Birçok kez saldırıya uğramış camilerdendir. Cami, Malmö kentinde yer almasına rağmen sadece bu kentte yaşayan Müslümanlara hizmet vermez. Ayrıca Skane ve Kopenhang bölgesinde yaşayan Müslümanlara da hizmet vermektedir. İsveç‘in güney kısmında yer alır.

Modern ve farklı bir mimari yapıya sahiptir. Ayrıca biraz daha Asya mimarisini yansıtmaktadır. Camide ibadet ederken adeta kendinizi Bağdat masallarında hissedebilirsiniz.

4Jönköping Diyanet Camii

Jönköping Diyanet Camii

Jönköping Diyanet Camii, bölgede özellikle bayanların çeşitli etkinliklerine olanak sunan nadide İsveç camilerindendir. İsveç’in Jönköping kentinde yer almaktadır. Dışarıdan sıradan bir bina gibi görebilirsiniz. Ancak içerisinde ruhu ferahlatan eşsiz bir atmosferden bahsediyoruz. İslam’ın nurunu İsveç topraklarında insanlara ulaştırmada aktif rol üstlenen camilerden birisidir. Yolunuz olur da bir gün düşerse, mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Bir kapının sizin için açık olduğunu unutmamalısınız Jönköping’te.

5Handen Camii

Handen Camii

Handen Camii, İsveç ülkesinde yapılmış ve aktif biçimde faaliyet gösteren camilerin başında geliyor. Öyle ki 2007-2012 yılları arasında çeşitli özel etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Her Ramazan ve mübarek Cuma günleri dolup taşıyor desem, bana inanır mısınız? İsveç yurdunda Müslüman kardeşlerimize kucak açan bu eşsiz camimizi ayrıca yolunuz düşerse ziyaret etmenizi öneriyorum.

Kaynaklar

Handen Cami, Jönköping Cami, Diyanet İşleri Başkanlığı, Erişim: 23.05.2022, http://diyanet.se

Önceki İçerikDünyaya Büyük Gelen Palto: Oversized Coat
Sonraki İçerikİlahiyat Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Bekliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz